81854805-70330889

پترون – بازار عراق این روزها شاهد و پذیرای مصنوعات صنایع پایین دستی پتروشیمی می باشد تا جایی که از بازار ۱۸۳۹ میلیون دلاری این صنایع در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۵۹۵ میلیون دلار معادل ۳۲ درصد از سهم این بازار متعلق به محصولات جمهوری اسلامی ایران بوده است و شرکت های ایرانی همیشه به دنبال گسترش بازار محصولات خود در کشور عراق می باشند تا جاییکه عراق بیشترین واردات مصنوعات پلاستیکی و لاستیکی را از ایران داشته است.

رقبای شرکت های ایرانی در این بازار ۲ میلیارد دلاری به ترتیب کشورهای ترکیه ، چین ، اردن ، مصر و آلمان می باشد که در مجموع ۳۴ درصد از سهم بازار عراق را دارا می باشند.

این روزها و با توجه به حضور داعش در عراق و جنایات بیشمار این گروه تروریستی و حمایت بی چون و چرای ترکیه از این گروه شاهد مقاومت و رویگردانی مردم از کالاهای ترکیه می باشیم ، با حضور نظامی ترکیه در عراق و هشدارها و اولتیماتوم های مسئولین عراقی به ترکیه شاهد تیرگی روابط این دو کشور می باشیم تا جاییکه دیروز شاهد آن بودیم که شورای شهر عراق دست به تحریم کالاهای ترکیه زد.

به نظر می رسد صنایع پلاستیک ایران باید در یک اقدام ضربتی از این فرصت به دست آمده نهایت حسن استفاده را برده و خلا کالاهای ترک را با کالاهای ایرانی پر نمایند.

 

 

خبر تحریم کالای های ترک توسط شورای شهر بغداد بدین شرح می باشد:

 

 

شورای شهر بغداد پایتخت عراق کالاهای تولیدی ترکیه را تحریم کرد.
شورای بغداد امروز سه شنبه تحریم تولیدات ترکیه یا (ممنوعیت) بستن هرگونه توافقنانه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را تصویب کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، سعد المطلبی عضو شورای استان بغداد گفت: این شورا امروز انواع تولیدات ترکیه را تحریم کرد.

وی افزود: این شورا ممنوعیت بستن هرگونه توافقنامه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را به واجد اجرایی خود ابلاغ کرد.

این اقدام دولت عراق در پی ورود نظامیان ترکیه به خاک این کشور صورت گرفت.

یک مسئول امنیتی ترکیه روز جمعه گفته بود که صدها نیروی ترکیه برای تقدیم خدمات آموزشی به نزدیک شهر موصل رفته اند و ائتلاف ضد داعش از این موضوع اطلاع دارند.

این درحالی است که دولت آمریکا اعلام کرد این اقدامات درچارچوب ائتلاف ضد داعش نیست.

این مسئول امنیتی ترکیه افزوده بود که حدود ۱۲ دستگاه تانک و مین روب در نزدیکی موصل هستند.

در همین حال، خبرگزاری آناتولی شمار نظامیان ترکیه در منطقه بعشیقه در نزدیک موصل را ۱۵۰ نفر اعلام کرد و از استقرار ۲۰ تا ۲۵ دستگاه تانک ارتش ترکیه در این منطقه خبر داد.

دولت ترکیه گفته است که مربیان آموزش نظامی این کشور در یک پادگان در منطقه بعشیقه درحال آموزش نیروهای پیشمرگه کرد وابسته به دولت محلی منطقه کردستان عراق هستند و نیروهای جدید جایگزین نیروهای قبلی شده اند که کار آموزش نیروهای پیشمرگه را از دوسال و نیم پیش برعهده داشتند.

ورود نیروهای ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی عراق به شمال این کشور با اعتراض و محکومیت شدید مسئولان رده های مختلف عراق روبرو شده است.

این مسئولان از جمله فواد معصوم رئیس جمهور، حیدر العبادی نخست وزیر و خالد العبیدی وزیر دفاع عراق این اقدام ترکیه را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق و قوانین بین المللی و اصول حسن همجواری دانسته اند و از ترکیه خواسته اند که نیروهای خود را از خاک عراق بیرون بکشد.

شورای وزاری امنیت ملی عراق اعلام کرده است: عراق حق دارد که از همه گزینه های موجود به علت ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق استفاده کند و در صورت عقب نشینی نکردن ۴۸ ساعته نیروهای ترکیه از خاک عراق به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

گردانهای حزب الله عراق نیز هشدار داده است که “پاسخی قاطع” به یورش نیروهای ترکیه به خاک عراق خواهد داد.

در همین حال، جنبش عصائب اهل الحق عراق به دولت ترکیه هشدار داد که اگر نیروهای نظامی خود را از خاک عراق خارج نکند، تمام منافع این کشور را هدف قرار خواهد داد.

سازمان بدر نیز در بیانیه ای جداگانه به دولت ترکیه به خاطر نقض حاکمیت عراق هشدار داد.