پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا اعلام کرد، ایران موفق شد در ماه فوریه (بهمن-اسفند) جایگاه پیش از تحریم خود در صادرات نفت به هند را از عراق پس بگیرد.

این پایگاه خبری روز سه‌شنبه نوشت، پالایشگاه‌های هند در ماه فوریه درحالی‌که واردات نفت خود از عربستان سعودی و عراق را در مقایسه با فوریه سال گذشته یک‌سوم کاهش دادند، از ایران نفت بیشتری خریداری کردند.

این پایگاه خبری، عامل کاهش واردات هند از عربستان سعودی و عراق را به توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نسبت داد و افزود: این توافق موجب شد که ایران در صادرات نفت به هند، عراق را پشت سر بگذارد و دومین کشور تأمین‌کننده نفت خام هند شود.

اویل پرایس بر اساس گزارش «تحقیق و پیش‌بینی» چندرسانه‌ای تامسون رویترز کانادا و اطلاعات به‌دست‌آمده از رصد کشتی‌ها اعلام کرد، واردات نفت هند در ماه فوریه با ۱۶.۷ درصد افزایش نسبت به ژانویه (دی-بهمن) گذشته و با سه برابر افزایش نسبت به فوریه سال گذشته به ۶۴۷ هزار بشکه در روز رسید.

به نوشته اویل پرایس، توافق کاهش تولید اوپک برای ایران که تلاش می‌کند سهم بازار پیش از تحریم خود را دوباره به دست آورد، سودمند بوده است و به این کشور اجازه داده است تا درحالی‌که تولید سایر رقبا کاهش می‌یابد، تولید خود را اندکی بالا ببرد.

بااین‌وجود، عربستان سعودی ماه گذشته همچنان نخستین تأمین‌کننده نفت هند بود، اما عراق جایگاه خود را به ایران واگذار کرد و این کشور جایگاه پیش از تحریم خود در تأمین نفت هند را بار دیگر به دست آورد.

هند از آوریل (فروردین-اردیبهشت) سال گذشته تا فوریه امسال تقریباً ۵۴۲ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز از ایران نفت خریداری کرده است درحالی‌که این رقم برای مدت مشابه پیش از آن حدود ۲۲۵ هزار و ۵۲۲ بشکه در روز بود.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی دهم آذر این سازمان در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند.

بر اساس این توافق، قرار است اوپک یک‌میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد. ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا عضو اوپک هستند. ایران، نیجریه و لیبی از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شده‌اند

منبع : ایرنا.