به گفته مدیرعامل پتروشیمی کاویان، از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته تا ۳۰ دی‌ماه امسال در مجموع ۸۱۷هزار تن اتیلن در ۲ فاز این پتروشیمی تولید شده است.

به گزارش پترون،  رمضان اولادی، مدیرعامل پتروشیمی کاویان در نشست خبری با بیان این مطلب ادامه داد: از این میزان تولید اتیلن ۷۷۰هزار تن به خط لوله اتیلن غرب تزریق شده است و فاصله ۴۰هزار تنی نیز انباشتگی در خط اتیلن می‌باشد، زیرا تا پیش از این اتیلن با فشار ۴۰ بار تزریق می‌شد، اما با افزایش پتروشیمی‌های مسیر این فشار به ۸۰ بار رسید.

وی افزود: اکنون ۱۷۰۰ کیلومتر از خط اتیلن غرب در مدار است که خوراک مجتمع‌های مسیر را کاویان ۱و ۲ تامین می‌کند.

اولادی با اشاره به اینکه هر فاز پتروشیمی کاویان ظرفیت تولید یک‌میلیون تن اتیلن در سال را دارد، گفت: برای تولید یک‌میلیون تن اتیلن در سال نیاز است تا هر واحد یک‌میلیون و ۲۵۰هزار تن اتان دریافت کند.

وی افزود: اتان موردنیاز پتروشیمی کاویان از فازهای ۴ و ۵، ۹ و ۱۰، ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ تامین می‌شود.

به گفته مدیرعامل پتروشیمی کاویان، اجرای پروژه کاویان از سال ۸۶ آغاز شد و با توجه به آنکه در آن زمان هنوز پتروشیمی دماوند به عنوان تامین‌کننده سرویس‌های جانبی آماده نبود، بخش عمده‌ای از این سرویس‌ها در خود این مجتمع تولید شد.

اولادی ادامه داد: تامین آب خنک‌کننده، واحد کلرزنی، آب‌شیرین‌کن، بخار و غیره در داخل مجتمع قرار دارد و تنها برق و ازت‌ از مبین و دماوند تامین می‌شود.

وی ادامه داد: تمامی مراحل مهندسی، تدارکات، نصب و راه‌اندازی پتروشیمی کاویان توسط متخصصان داخلی انجام شده و هیچ پیمانکار خارجی حضور نداشته است.

به گفته اولادی، قرار بود برای ساخت این پتروشیمی از واحد الفین ۹ یا همان آریاساسول الگوبرداری شود، اما به دلیل تغییرات نوع دیگر طراحی در دستور قرار گرفت.

مدیرعامل پتروشیمی کاویان با اشاره به اینکه این شرکت از ابتدا خصوصی بوده، افزود: تامین اعتبار این طرح از طریق منابع داخلی کشور صورت گرفته و تنها در یک مورد بانک صنعت و معدن ۴۰۰میلیون یورو اعتبار به پتروشیمی کاویان اختصاص داد.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح هیچ فاینانسور خارجی نداشتیم و با این وجود توسط خود شرکت و به طور مستقیم ۱۷۵ ال‌فی باز شد.

اولادی محل تامین اعتبار منابع ریالی را آورده سهامداران و بانک‌های ایرانی عنوان کرد و افزود: این شرکت به طور مستقیم با سازندگان داخلی وارد گفت‌وگو شد.

وی مشکل تامین خوراک را از مهم‌ترین مشکلات این پتروشیمی عنوان کرد و ادامه داد: با راه‌اندازی فازهای ۱۵ و ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ شرایط آماده شد تا در تیرماه امسال فاز ۲ آن به بهره‌برداری برسد زیرا تا پیش از این با مشکل کمبود اتان روبه‌رو بودیم.

اولادی شاغلین قرارداد مستقیم با این پتروشیمی را ۵۰۰ نفر عنوان کرد.

به گفته مدیرعامل پتروشیمی کاویان، این مجتمع اکنون با ۶۰درصد ظرفیت اسمی کار می‌کند، زیرا همچنان کمبود اتان وجود دارد که امیدوار است با راه‌اندازی فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ این مشکل رفع شود.

منبع : آنا