boors.

ایسنا: آمارها نشان می‌دهد که عرضه مواد اولیه محصولات پتروشیمی بالاخص پلیمرها در بورس کالای ایران طی هفته‌های اخیر با وجود اعلام نیاز واحدهای تولیدی و صنایع پایین‌دستی کاهش یافته و این روند مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان این بخش به وجود آورده است.
رحمان پورقربان، دبیرکل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات فنی با بیان اینکه کاهش عرضه مواد اولیه در بورس به معنای کاهش تولید صنایع پایین‌دستی محصولات پتروشیمی کشور و تهدید تولید ملی است، گفت: وقتی عرضه مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا کاهش پیدا می‌کند و واحدهای تولیدی و صنایع پایین دستی نمی‌توانند مواد مورد‌نیاز خود را از بورس تامین کنند، به ناچار راهی بازار آزاد و خرید این مواد با نرخ‌های چند برابری می‌شوند.
رحمان پورقربان افزود: اگر عرضه مجتمع‌های پتروشیمی در بورس کالا فقط به‌دلیل کاهش تولید کم می‌شد جای گله و انتقادی وجود نداشت، اما متاسفانه محصولاتی که اکنون واحدهای تولیدی به دلایل مختلف نمی‌توانند از بورس خریداری کنند، به‌طور کامل در بازار موجود بوده و نشان‌دهنده عرضه در خارج از بورس است که این اتفاق به زیان تولید ملی است.
دبیر‌کل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات فنی با بیان اینکه صادرات مواد خام چه لطفی برای کشور دارد، گفت: واحدهای تولیدی زیادی در کشور فعال هستند که هر هفته روی خرید مواد اولیه شان از بورس حساب باز کرده‌اند، اما متاسفانه اقدامات برخی مجتمع‌های پتروشیمی برنامه تولید این واحدها را برهم زده که این روند در پایان به کاهش تولید ملی و ورشکستگی صنایع پایین دستی منجر می‌شود.

تقویت عرضه در بورس تنها راهکار
به عقیده پورقربان بهترین راهکار برای خروج از شرایط فعلی ملزم کردن مجتمع‌های پتروشیمی به تقویت عرضه در بورس کالا است.
او در‌خصوص تلاش برخی افراد برای خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا گفت: بورس کالا هم مانند هر بازاری دیگر دارای ایراداتی است اما به‌طور قطع مسوولان می‌دانند که مشکلات موجود در معاملات پتروشیمی هیچ ارتباطی با سازوکار بورس ندارد بلکه به رفتار مجتمع‌های پتروشیمی برمی گردد. وی تصریح کرد: وجود مقاومت‌هایی برای ادامه معاملات محصولات پتروشیمی در بورس کالا طبیعی است زیرا انتقال معاملات غیر شفاف حواله‌ای با آن رانت‌های میلیاردی به دادوستد شفاف و قابل رویت فعلی در بورس کالا، به‌طور حتم افراد و دلالان زیادی را از صحنه بازار پتروشیمی کنار گذاشته و همین موضوع کافی است تا بازار شفاف بورس مخالفانی هم داشته باشد. پورقربان با اشاره به اینکه انجمن صادرکنندگان متشکل از حدود ۲۸۰ عضو فعال تولیدکننده و صادرکننده است که بسیاری از آنها واحدهای نمونه کشور هستند، گفت: در گذشته طی توافقی که با نمایندگان وزارت صنعت داشتیم قرار بود با دعوت از دست‌اندرکاران بازار پتروشیمی یک بار برای همیشه تکلیف چگونگی و نحوه عرضه محصولات پتروشیمی و مواد اولیه در بورس کالا را حل کنیم که متاسفانه این نشست تاکنون برگزار نشده است.