مجمع نمایندگان کرمانشاه از دولت خواسته اند که از واگذاری پتروشیمی کرمانشاه به بخش خصوصی جلوگیری کند و دولت نیز هنوز پاسخ دقیقی به این خواسته نداده است.

به گزارش پترون، واگذاری سرمایه های دولتی به بخش خصوصی براساس اصل ۴۴ قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم اجرا می شود و همواره قوه ی مقننه از دولت در این زمینه حمایت داشته است اما این بار در اقدامی متفاوت مجمع نمایندگان کرمانشاه از دولت خواسته اند که از واگذاری سهام پتروشیمی این استان به بخش خصوصی جلوگیری کند.

بنابراین گزارش، در این نامه که به امضای فرهاد تجری، جواد حسینی‌کیا، احمد صفری، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه و سیدجواد حسینی‌کیا، نمایندگان استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی رسیده، ادعا شده میزان دارایی‌های پتروشیمی کرمانشاه به‌طور مشکوکی در صورت‌های مالی این شرکت ناچیز درنظر گرفته شده است.

در این نامه که به دفتر حسن روحانی ارسال شده، تأکید شده است: انبار کالای این پالایشگاه دارای بیش از ۱۳هزار قلم کالا به ارزش تقریبی بیش از ۶۰میلیارد تومان است و مساحت زمین این پالایشگاه مطابق اسناد ثبتی موجود، بیش از ۹۰هکتار در بهترین نقطه شهر کرمانشاه قرار دارد که در کارشناسی به عمل آمده از قرار هر متر ۵۰هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در ادامه نامه نمایندگان مجلس که خواستار توقف و برخورد با خاطیان شده‌اند، آمده است: املاک پالایش نفت کرمانشاه براساس عرف محل هرمترمربع حداقل ۳ میلیون تومان به‌صورت میانگین ارزش دارد.مجمع نمایندگان کرمانشاه در این نامه که به‌طور دقیق از حساب‌های داخلی شرکت استخراج شده است، تأکید کرده‌ است

پالایشگاه مذکور دارای ۴۴مخزن نفتی به ظرفیت ۱۵۵میلیون لیتر به ارزش تقریبی بیش از ۲۰۰میلیارد تومان و همچنین بیش از ۱۰۰تن کاتالیست است که حاوی حدودا ۲۵۰کیلوگرم طلای سفید و ۴۴۰کیلوگرم رنیوم بوده که جزو اموال این شرکت محاسبه نشده است. در این نامه تأکید شده است: اخیرا دستگاه مولد توربینی و کمپرسور توربینی به ارزش بیش از ۷۰میلیارد تومان خریداری و در محل پالایشگاه نصب شده که محاسبه نشده و این پالایشگاه دارای ادوات و ماشین‌آلات بی‌نظیری به ارزش تقریبی ۵۰میلیارد تومان شامل جرثقیل‌های غول‌پیکر و ماشین‌آلات پیشرفته آتش‌نشانی است.

نویسندگان این نامه با تأکید بر اینکه پالایشگاه کرمانشاه بیش از ۲۰۰میلیارد تومان تجهیزات صنعتی در مدار تولید دارد که به‌صورت شبانه‌روزی فرآروده‌های نفتی تولید می‌کنند، ادامه داده‌اند: پالایشگاه کرمانشاه دارای تعدادی املاک در محله صد دستگاه و سطح شهر به ارزش تقریبی بیش از ۲۰میلیارد تومان و ۴۰ باب منزل مسکونی جدیدالاحداث به ارزش تقریبی ۲۰میلیارد تومان و ۶۰باب منزل مسکونی قدیمی به ارزش ۱۰میلیارد تومان است. همچنین مجموعه خدماتی، رفاهی و ورزشی این پالایشگاه به ارزش تقریبی ۳۰میلیارد تومان در ارزش‌گذاری این شرکت مورد محاسبه قرار نگرفته است.

مجمع نمایندگان استان کرمانشاه در ادامه خواستار برخورد با خاطیان و توقف واگذاری سهام پتروشیمی کرمانشاه به بخش خصوصی شده‌اند. در طول۳سال گذشته صدها شرکت با ۳ روش ابداعی به‌صورت زنجیره‌ای از فهرست خصوصی‌سازی‌ خارج شده‌اند.

بخشی از این شرکت‌ها به‌دلیل نقش حاکمیتی، بخشی دیگر به بهانه استراتژیک بودن و بخش دیگر با عنوان ارزان‌فروشی از فهرست خارج شده‌اند.از اطلاعات مربوط به فعالیت‌های مالی این شرکت‌‌ها که دست‌کم سه‌دهه است کسی خبر ندارد و عموما از سوی بدنه میانی وزارت نفت و مدیران اصلی همین شرکت‌ها به‌صورت غیررسمی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد

اما پتروشیمی کرمانشاه چه ویژگی هایی دارد؟

باتوجه به نیاز استان کرمانشاه و استان های همجوار به کود شیمیایی ، احداث کارخانه تولید کود شیمیایی مورد تصویب قرار گرفت و برای تحقق این هدف ، شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در سال ۱۳۷۵ به ثبت رسید.

در سال ۱۳۷۹ پذیره نویسی به صورت گسترده توسط شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه انجام گرفت . سپس هیئت مدیره شرکت روش مشارکت با دولت را بررسی نموده و با توجه به ضرورت احداث صنعت پتروشیمی در غرب کشور، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مجوز دولت،مشارکت در احداث پروژه آمونیاک و اوره را پذیرفت.

استقبال مردم کرمانشاه از طرح مذکور با توجه به سطح درآمد پایین در این شهر و خرید سهام از سوی آنان حاکی از علاقمندی آن ها به توسعه صنعت در شهر کرمانشاه و قدردانی از تلاش و زحمات کسانی بود که سال ها جهت احداث پتروشیمی در این شهر تلاش کردند .

فعالیت های اجرایی پروژه با توجه به تامین منابع مالی پس از پذیره نویسی آغاز شد.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی مسئولیت اجرایی پروژه را تا مرحله را ه اندازی و بهر ه برداری به عهده گرفت و جهت داشتن حضوری فعال در این شرکت، ۳۸.۵% از سهام شرکت را خریداری کرد.

در حال حاضر شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه به عنوان نخستین شرکت خصوصی تولید کننده اوره و آمونیاک در ایران به شکل سهامی عام در حال فعالیت است و سهام آن در تابلوی اصلی بازار بورس و اوراق بهادار ایران با نماد کرماشا عرضه می شود.

اولین واکنش دولت به نامه نمایندگان

روز گذشته محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در خصوص نامه مجمع نمایندگان کرمانشاه اظهارداشت: معمولا از دولت خواسته می شود که در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی به واگذاری بیشتر بپردازد اما این که چرا نمایندگان کرمانشاه چنین درخواستی داشته اند باید بررسی شود.

منبع : شبستان