مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: طرح جداسازی برش سبک هیدروکربن های مجتمع پتروشیمی نوری شهریورسال آینده با هدف تسهیل در صادرات به بهره برداری می رسد.

به گزارش پترون، مجتبی طاهری مدیرعامل پتروشیمی نوری درگفتگو با خبرنگار نیپنا، درباره برنامه های این مجتمع تولیدی درسال ۹۶ اظهارکرد: پروژه جداسازی برش سبک با سرمایه ای معادل ۶۰ میلیارد تومان با همکاری کنسرسیومی ازشرکت های ایرانی سال آینده به بهره برداری می رسد که با اجرایی شدن این پروژه قابلیت صادرات پتروشیمی نوری بهتر شده و وابستگی این شرکت به برخی ازصنایع راکاهش می دهد.
مدیر عامل پتروشیمی نوری درمورد میزان تولید این شرکت گفت: مجتمع پتروشیمی نوری به عنوان بزرگترین تولیدکننده موادآروماتیک با ظرفیت تولید ۴.۵ میلیون تن درایران است و محصولات مختلفی چون ارتوزایلین، بنزین و پارازایلین و محصولات جانبی دیگر مانند برش سبک و برش سنگین، رافینت، آروماتیک سنگین و گاز مایع تولید می کند که ۶۵ درصد تولیدات شرکت صادر شده و ۳۰ درصد آن به مجتمع های همجوار مانند پتروشیمی جم و پتروشیمی پارس به عنوان خوراک پتروشیمی داده می‌شود .
وی تصریح کرد:پنج درصد باقی مانده نیز با توجه به نیاز بازارهای داخلی از طریق بورس کالا عرضه می‌شود.
طاهری ادامه داد: در سال ۹۵ به ظرفیت اسمی تولید دست یافتیم که در ده سال گذشته بی سابقه بوده است و تولید ۴۴۰ هزار تن در ماه اردیبهشت را به عنوان رکورد ثبت کردیم که اگر شرایط تا پایان سال به همین شکل ادامه پیدا کند به ظرفیت ۱۰۶ درصد طراحی و اسمی دست می یابیم.
مدیرعامل پتروشیمی نوری در مورد اقدام های زیست محیطی پتروشیمی نوری گفت: فعالیت های خوبی در زمینه محیط زیست از بدو راه اندازی و در طراحی انجام شده است که مطابق با استانداردهای روزدنیا است سیستم های مختلفی در این زمینه ایجاد شده مثل سیستم نایتروژن بلنکینگ که برای کلیه مخازن دیده شده و این سیستم میزان فرار بخار از روی سطح مخازن را به حداقل می‌رساند و در ارتباط با مواد هیدروکربن، سیستم بسته تخلیه را پیش‌بینی کردیم که امکان بازیافت مجدد مواد تخلیه شده را فراهم می کند و در اسکله بارگیری محصولات این شرکت نیز سیستم جمع آوری بخارات گازهای در زمان بارگیری کشتی VRU ایجاد شده که علاوه بر کاهش ضایعات زیست محیطی، بخارات جمع آوری شده را به مایع تبدیل کرده و به سیستم خوراک شرکت برمی‌گرداند.
وی در مورد دیگر فعالیت‌های زیست محیطی این شرکت گفت: در دو سال گذشته از فرآیند شناسایی و ردیابی اکوسیستم دلفین گوژپشت توسط انجمن حامی محیط زیست حمایت کرده و علاوه برآن با ایجاد بسته های آموزشی در مدارس استان بوشهر و تهیه بسته‌های فرهنگی و انتشار بروشور و پوستر فعالیت خود را آغازکردیم فاز دوم این پروژه نیز بررسی مجدد سایر زیستگاه‌های این گونه کمیاب دلفین است که در سال ۹۶ اجرایی خواهد شد.
در مورد انرژی نیزایزو ۵۰۰۰۰۱ را درشرکت پیاده کردیم و در مینه معیارمصرف انرژی دو سال پیاپی توسط سازمان استاندارد به عنوان واحد نمونه استاندارد منطقه شناخته شدیم.
طاهری افزود: پتروشیمی نوری در بین ۵۰۰ شرکت برتر ایران مقام سی ام و دربین شرکت‌های پتروشیمی به عنوان اولین شرکت صادرات گرا با حدود ۱.۳ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات سال ۹۴ قراردارد که در سال ۹۵ نیز درزمینه صادرات پیشرو بودیم.
وی در مورد اقدام ها و برنامه های پتروشیمی نوری در سال ۹۶ گفت:پروژه رفع تنگنای تولید با تعمیرات صورت گرفته در راکتور واحد ۳۰۰ و کوره‌های این واحد در سال ۹۶ به بهره‌برداری می رسد که ازنظرکیفیت و کمیت حدود ۱۰ درصد به تولید شرکت اضافه خواهد کرد.