به گزارش خبرنگار پترون، اخبار مهم هفته گذشته به این شرح است:

قیمت خوراک پتروشیمی همچنان در هاله ای از ابهام

آیین‌نامه فرمول قیمت خوراک توسط مجلس در نیمه اول سال مشخص شده است ولی هنوز قیمت تعیین نشده است و لازم است این قیمت برای سرمایه‌گذاران شفاف‌تر شود تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

حمایت وزارت نفت از انرژیهای تجدیدپذیر

زنگنه اعلام کرده است که  انرژیهای تجدیدپذیر در آینده رشد قابل توجهی خواهند داشت و وزارت نفت در این زمینه حمایت های خود را انجام خواهد داد.

ضرورت های حفظ شبکه کارت سوخت

کارشناسان عقیده دارند دولت باید تدابیری را برای تداوم استفاده از کارت‌های سوخت در نظر بگیرد و کاری کند که این بستر همچنان وجود داشته باشد تا همیشه زیرساخت مدیریت مصرف انرژی و مانیتور مصرف و جلوگیری از قاچاق در دسترس باشد.

ظرفیت بالقوه ای برای تولید برق از گاز فلر وجود دارد

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی توصیه کرده است که وزارت نفت گاز فلر را به‌صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران احداث نیروگاه بگذارد تا این گازها تبدیل به برق شده و در کشور مورد استفاده قرار گیرد. گفتنی است سال گذشته با برگزاری مناقصه فروش گازهای همراه نفت شاهد اتفاق خاصی برای جمع آوری این سرمایه ملی نبودیم.

احتمال استفاده از شرکت‌های ژاپنی در انتقال آب دریا به مرکز ایران

حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور پیش بینی کرده است که ظرفیت انتقال ۲ میلیون مترمکعب در شبانه روز آب از دریا به فلات مرکزی ایران وجود دارد.

مذاکره ایران برای ساخت ۵ پروژه ال‌ان‌جی

حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران عنوان کرده است که بر اساس مذاکرات انجام شده تا سه سال آینده پنج پروژه ال ان جی را راه اندازی خواهد کرد و سهم خود را در تجارت جهانی گاز افزایش می دهد.

کوتاه شدن دست دلالان از محصولات پتروشیمی ایران در بازار جهانی

مهدی شریفی مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی عنوان کرده است که فعالیت دفاتر خارج از کشور این شرکت در دوران تحریم باعث شده محصولات پتروشیمی ایران به دست مصرف کنندگان واقعی برسد و دست دلالان از این جریان کوتاه شود.

سه طرح پتروشیمی در آستانه بهره برداری رسمی قرار دارند

طرحهای توسعه ای پلی اتیلن سنگین و سبک خطی لرستان و نیز فاز دوم پتروشیمی کاویان و همچنین پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر در صورت تامین کامل خوراک مورد نیاز، بزودی فعالیت رسمی خود را آغاز کرده و وارد مدار تولید می شوند.

وزارت صنعت تمام تلاش خود را بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس گذارده!‎

اصرار وزارت صنعت، معدن و تجارت در خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اعتراض بسیاری از صنایع پایین دستی را به دنبال داشته است در این میان اتحادیه سراسری تعاونی تأمین نیاز صنایع پایین پتروشیمی در واکنش به دلایل ۱۲ گانه وزارت صنعت برای اجرایی شدن این موضوع با ارسال نامه ای به معاون اجرایی رئیس جمهور اعتراض خود را نسبت به این موضعگیری‌های مسئولان عالی صنعت مبنی بر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا اعلام کرده است.

نامه چیت‌چیان به مراجع قضایی برای فک پلمب نیروگاه‌ها

بعد از پلمپ نمودن نیروگاه هایی که با سوخت مازوت فعالیت داشتند، وزیر نیرو برای فک پلمب نیروگاه‌هایی که شیر سوخت مایع آنها پلمب شده بود اقدام کرده هم با محیط زیست و هم با مراجع قضایی مکاتباتی را انجام داده است تا این نیروگاه‌ها فک پلمب شوند.

منبع (+)