مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: در ١٠ ماه امسال برای نخستین بار در طول تاریخ ١٠٠ ساله نفت ایران، صادرات فرآورده‎های نفتی به رقم بی‎سابقه روزانه ۴۵٠ هزار بشکه رسید.

به گزارش پترون ؛ عباس کاظمی، شامگاه پنجشنبه (پنجم اسفندماه) در حاشیه آیین پایانی بیست و دومین دوره مسابقات قرآن کریم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: در این مدت حتی در برخی روزها صادرات فرآورده های نفتی ایران به ۶٠٠ هزار بشکه در روز نیز رسیده است.

وی افزود: فرآورده های نفتی امسال از بنادر ماهشهر، بندرعباس، عسلویه و لاور صادر شده که با برنامه ریزی انجام شده، تلاش می شود در سال‌های آینده رقم صادرات روزانه ۶٠٠ هزار بشکه فرآورده های نفتی تثبیت شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش با اشاره به تحولات حوزه فرآورده‎های نفتی پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، گفت: پس از برجام تحولات وسیعی در توسعه پالایشگاه‎ها رخ داد و تحریم‎ها در این باره برداشته شد به طوری که در باره مراودات تجاری با آلمان، بخش وسیعی از تجهیزات برای توسعه پالایشگاه‎های خلیج فارس و بندرعباس تامین شد و اجرای پروژه‎ها شتاب گرفت.

کاظمی افزود: پس از برجام بود که زمینه اجرای طرح تثبیت و کیفی سازی پالایشگاه آبادان با سرمایه گذاری ٢,٨ میلیارد دلاری فراهم شد و در هفته گذشته به طور رسمی قرارداد آن امضا شد.

وی اظهار کرد: با اجرای طرح تثبیت و کیفی سازی پالایشگاه آبادان، محصولات با استاندارد یورو ۵ تولید می‎شود و تولید مازوت نیز در این پالایشگاه از ۴٠ درصد به ٢۵ درصد کاهش می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی گفت: پس از برجام سرمایه گذاران زیادی از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی برای سرمایه گذاری در نوسازی پالایشگاه های ایران اظهار تمایل کردند که در حال مذاکره با آنها هستیم.

کاظمی عنوان کرد: بدون شک اگر برجام اجرا و تحریم‎ها لغو نمی‎شد، این اتفاق‎ها در جذب سرمایه و توسعه بازار کسب و کار در حوزه نفت کشور رخ نمی‎داد.

معاون وزیر نفت با اشاره به دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در طول سه سال گذشته گفت: توسعه گازرسانی به نقاط محروم کشور از جمله زاهدان و قطع وابستگی به گاز ترکمنستان را می توان از دستاوردهای دولت در حوزه گاز برشمرد.

کاظمی ادامه داد: در سال ٩٢ حدود ۴٨ درصد از سوخت پالایشگاه های ایران مایع بود اما امسال این رقم به ١٠ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: قیمت مصرف سوخت گاز با قیمت مصرف سوخت مایع در پالایشگاه‎ها کاملا متفاوت است و هرچه گاز بیشتری جایگزین سوخت مایع شود، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را قادر می سازد تا سوخت مایع را صادر کند و هزینه کمتری برای مصرف سوخت بپردازد؛ افزون بر این گاز سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد.

به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: در دولت تدبیر و امید حجم برداشت گاز از میادین پارس جنوبی به ۵۵٠ میلیون مترمکعب در روز رسید که دستاورد بزرگی به شمار می‎رود.

کاظمی، دستیابی دولت به صادرات پایدار فرآورده های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت را از دیگر موفقیت‎های کشور در طول سه سال گذشته برشمرد و گفت: برنامه‎ها و پروژه‎هایی که در این مدت در حوزه نفتی کشور اجرا شده زیربنای توسعه در این بخش را فراهم کرده است.

منبع : شانا