در هفته سوم فوریه، بازارهای آسیایی روزهای پر رونقی را سپری کردند و در بیشتر گریدها افزایش نرخ ثبت شد. به نظر می رسد چون که قیمت محموله های تحویل مارس در این هفته اعلام شد، در هفته جاری افزایش نرخ بیشتری در برخی از گریدها تجربه شد.

به گزارش پترون، بیشترین افزایش نرخ مربوط به پلی پروپیلن نساجی و با ۵۰ دلار و معادل بیش از ۴ درصد افزایش نرخ بود، این در حالی است که این محصول در هفته گذشته نیز بیش از ۲ درصد افزایش نرخ پیدا کرده بود. بعد از آن PVC و پلی استایرن مقاوم هر کدام با ۲۵ دلار افزایش بود.کمترین افزایش نرخ نیز به کالای پلی اتیلن سبک خطی و با ۵ دلار افزایش تعلق داشت. پلی اتیلن سنگین فیلم، تزریقی و پلی استایرن معمولی نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بود.
اتیلن در جنوب شرق آسیا:در هفته جاری قیمت این محصول در بازارهای جنوب شرق آسیا با ۴۰ دلار افزایش روبه رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. قیمت این محصول بعد از دو صعود متوالی و پرقدرت، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ دارای روندی تقریبا با ثبات بود، ولی در روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ با ۱۵ دلار کاهش به کار خود پایان داد. و در هفته اول فوریه ۲۰۱۷ قیمت این محصول با ۴۰ دلار افزایش روبه رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. هفته دوم فوریه نیز با ۳۵ دلار افزایش رو به رو بود، در روز های هفته سوم فوریه قیمت این محصول روند با ثباتی را سپری کرده است.
اورهال: شرکت CPC تایوان واحد خود را با ظرفیت استخراج ۷۲۰.۰۰۰ تن اتیلن در سال و ۴۳۰.۰۰۰ تن پروپیلن از روز چهارشنبه ۱۵ فوریه برای تعمیر و نگهداری بسته است.
در ۶ فوریه نیز یک واحد در مالزی با ظرفیت ۱۰۰.۰۰۰ تن در سال متوقف شده بود.
پلی پروپیلن : قیمت این محصول نیز با افزایش شدید نرخ مواجه شده است. قیمت این محصول در هفته آخر ۲۰۱۶ با ۱۵۰ دلار افزایش مواجه شده بود، از ۶۵۰ دلار به ۸۰۰ دلار رسیده بود. افزایش نرخ این محصول در سال ۲۰۱۷ هم ادامه یافته و در هفته اول ژانویه با ۵۰ دلار افزایش مواجه شده است و در هفته دوم ژانویه نیز با ۵۵ دلار افزایش مواجه شد، تا در مجموع یک ماه اخیر این کالا با افزایش عجیب و شدید ۲۵۵ دلاری مواجه شود. روند افزایشی قیمت این کالا در هفته سوم ژانویه متوقف شده و معاملات در هفته جاری با قیمت ۹۰۵ دلاری صورت گرفت. در هفته چهارم ژانویه نیز این کالا دارای روندی صعودی بود و با همان قیمت ۹۴۰ دلاری به ازای هر تن معامله شد. در هفته اول فوریه هنوز قیمت این محصول با ثبات بوده است. در هفته دوم فوریه نیز روند این کالا با صعود ۱۰ دلاری همراه بود و با قیمت ۹۵۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. به نظر می رسد در هفته سوم فوریه نیز روند قیمت صعودی باشد.
پلی اتیلن سبک فیلم:در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با ۱۳۳۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی بود که این کالا در هفته گذشته نیز این کالا با ثبات بوده است.
بعد از اینکه در هفته گذشته ذکر شد که چند مجتمع پتروشیمی اورهال شده اند، در هفته جاری نشریه پلتس خبر از افتتاح پتروشیمی کردستان را در گزارش های هفتگی خود پوشش داده بود. از طرف دیگر بر اساس اخبار دریافتی از پلتس تولیدکنندگان این محصول در شرایط فعلی ترجیح می دهند که اتیلن وینیل استات(EVA) را به دلیل حاشیه سود بیشتر تولید کنند. در نتیجه تولید این محصول به شدت کاهش یافته است و عرضه های آن کمتر از قبل است. اخباری هم مبنی بر اورهال یک مجتمع در قطر منتشر شده که هنوز تایید نشده است.
پلی اتیلن سبک خطی: در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا با ۵ دلار افزایش نسبت به هفته پیش روبه رو بوده و با نرخ¬ ۱۲۲۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی بود که قیمت این کالا در هفته گذشته نیز ۲۵ دلار افزایش را تجربه کرده بود. سقوط ۵۲۵ یوآنی(۸۰ دلاری) این محصول در بورس دالیان چین : تقاضای این کالا پیش بینی می شود در کشور چین و در سال ۲۰۱۷ به شدت کاهش یابد، به این دلیل که در سال جاری یک واحد با ظرفیت تولید ۱ میلیون تن در سال LLDPE/HDPE افتتاح شده است. در سال ۲۰۱۶ چین ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن واردات سبک خطی داشته است که با این وضعیت منابع انتظار دارند که واردات این کشور در سال ۲۰۱۷ به سطوح زیر ۲ میلیون تن وارد شود و در سال ۱۰ درصد کاهش را تجربه کند.
پلی اتیلن سنگین: این گروه در هفته جاری روندی ثابت را سپری کرد و گریدهای تزریقی ثابت، بادی با ۱۰ دلار افزایش و فیلم نیز ثابت بوده است و با قیمت های ۱۱۸۰ و ۱۲۰۰ دلار معامله شدند. این گروه در هفته گذشته نیز روندی ثابت را سپری کرده بود.
پلی پروپیلن: در هفته ای که گذشت قیمت کالای پلی پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب آسیا با افزایش ۵۰ دلاری نسبت به هفته پیش مواجه بوده و با قیمت ۱۱۴۰ دلار به ازای هر تن معامله شد، لازم به ذکر است، که این کالا در هفته گذشته نیز با افزایشی ۱۰ دلاری مواجه بوده است. البته پیش تر این موضوع پیش بینی شده بود که با توجه به افزایش ۲۵۵ دلاری خوراک این محصول انتظار می رود قیمت این محصول در بازار های جهانی باز هم با افزایش مواجه شود.
پلی استایرن: قیمت کالای پلی استایرن معمولی در هفته سوم فوریه ثابت بوده و پلی استایرن مقاوم با ۲۵ دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با ۱۵۴۶ و ۱۶۴۰ دلار به ازای هر تن معامله شدند.قیمت کالا پلی استایرن مقاوم با شیبی زیاد در حال صعود است و به ۱۶۴۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته این کالا رکورد قیمت در دو سال اخیر را شکست و به بیشترین حد خود در دو سال اخیر رسید.
PVC :در هفته ای که گذشت قیمت کالای PVC با ۲۵ دلار افزایش نسبت به هفته پیش روبه رو بود، بدین ترتیب با قیمت ۱۰۱۰ دلار به ازای هر تن و به صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد . تقاضا در کشور هند با افزایش مواجه شده و خریدهای بیشتری در حال انجام است. در این بین قیمت ها به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ تا الان رسیده است. تولیدکنندگان بزرگ این محصول همچون فورموسای تایوان قیمت محموله های تحویل ماه مارس را با ۳۰ تا ۴۰ دلار افزایش اعلام کردند. در هفته گذشته ذکر شد که: عرضه پی وی سی در هفته جاری کاهش زیادی یافته بود، از طرفی شنیده ها حاکی از محدود شدن عرضه های پی وی سی آمریکا در بازارهای جهانی دارد. شرکت وینیل قطر(QVC) از اواخر ماه فوریه واحد تولید VCM خود را با ظرفیت ۳۳۰ هزار تن در سال را برای تعمیر و نگهداری تعطیل خواهد کرد، همچنین در حال حاضر تولید این مجتمع در حال حاضر به دلیل کاهش خوراک دریافتی تولید این مجتمع کاهش زیادی یافته است. در یک واحد تولیدی PVC در هندوستان نیز به دلیل اعتصاب کارکنان تعطیل شد.شرکت هانوا کره جنوبی نیز در نظر دارد واحد تولید PVC خود را با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰.۰۰۰ تن در شهر Ningbo به مدت ۹ تا ۱۴ روز در ماه مارس تعطیل کند.
پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری: قیمت کالای PET گرید بطری در هفته ای که گذشت، با ۱ دلار کاهش مواجه شده است و با قیمت ۱۰۹۹ دلار معامله شده است، در هفته گذشته این کالا با ۴۰ دلار افزایش مواجه شده بود و با قیمت ۱۱۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شده بود.
نرخ دلار: نرخ دلار در بازار تهران برابر با ۳۸.۰۷۰ ریال می باشد، که به نسبت با مبنای محاسبه نرخ های قبلی(۳۸.۰۱۹ ریال) ۵۱ ریال افزایش را نشان می دهد، که برابر با یک دهم درصد افزایش است. البته به نظر
می رسد، مبنای محاسبه نرخ میانگین معاملات ارز در سامانه سنا است، نرخ میانگین دلار در سامانه سنا در ۱۳ روز اخیر برابر با ۳۸.۰۸۶ ریال بوده که نسبت به مبنای قبلی ۶۷ ریال کاهش را نشان می دهد که بسیار بی اهمیت
می باشد در نتیجه پیش بینی می شود که با توجه به تغییر اندک نرخ دلار قیمت های جهانی تعیین کننده اصلی نرخ های پایه بعدی باشد و با توجه به افزایش در اکثریت نرخ های جهانی پیش بینی می شود که اکثریت نرخ ها با افزایش مواجه شود.
تهیه کننده: سید جواد موسوی؛ کارشناس بورس محصولات پتروشیمی

منبع : نیپنا