بیژن زنگنه با اشاره به دستاوردهای وزارت نفت همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: توسعه سه حوزه نفت، گاز و پتروشیمی اولویت وزارت نفت برای سال ٩۵ و همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش پترون؛ بیژن زنگنه شامگاه سه‌شنبه (٢۶ بهمن‌ماه) در برنامه زنده «گفتگوی ویژه خبری» شبکه ٢ سیما، با اشاره به اینکه خوراک همه مجتمع های پتروشیمی گاز طبیعی نیست، گفت: امسال سال طلایی برای صنعت پتروشیمی کشور است و واحدهای مختلفی براساس تعهدهای همسو با سیاست‎های اقتصاد مقاومتی وارد مدار کردیم که تعدادی نیز تا پایان سال به بهره برداری می‎رسند.
وی با اشاره به هدف تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی ادامه داد: برشی از گاز طبیعی به نام اتان جدا شده که یک هیدروکربور ٢  کربنه است که تبدیل به اتیلن می شود و این اتیلن می تواند در مراحل بعدی به پلی اتیلن و به دنبال آن از پلی اتیلن نیز محصولات دیگر تولید کرد.
زنگنه با اشاره به واحد یک میلیون و ١٠٠ هزار تنی تولید اتان به اتیلن فاز ٢ کاویان در پارس جنوبی که آماده افتتاح است، اظهار کرد: برپایه این واحد، پلی‎اتیلن لرستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن و پلی اتیلن مهاباد با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن امسال به بهره برداری رسیدند و پلی اتیلن سنندج کردستان با ظرفیت ٣٣٠ هزار تن آماده افتتاح است.
به گفته وی، واحدهای اسید سولفوریک ارومیه، اوره و آمونیاک شهدای مرودشت، تخت جمشید، پلی استایرن انتخاب، فاز ٢ پتروشیمی کارون نیز امسال افتتاح شدند و واحد اتیلن گلایکول مروارید، فاز ٣ پردیس و متانول کاوه نیز آماده بهره برداری هستند که مجموع محصولات این واحدها ٩ میلیون تن به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار است.
وزیر نفت ادامه داد: واحدهای مختلف پتروشیمی دیگری نیز در حال اجرا هستند که تا پایان سال آینده و یا سال ٩٧ تکمیل خواهند شد.
زنگنه، حجم سرمایه‎گذاری مورد نیاز برای افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را حدود ۴۵ تا ۵٠ میلیارد دلار عنوان کرد که بخشی از آن در حال اجراست و گفت: حدود ٣٠ درصد از این سرمایه به طور معمول از منابع داخلی و حدود ٧٠ درصد به صورت وام ارزان تأمین می‎شود.
به گفته وی، برای بخشی از این سرمایه گذاری تاکنون از صندوق توسعه ملی و از فاینانس هایی از چین، ژاپن و اروپا استفاده شده است.

منبع : نیپنا