ارسال گاز به برخی از پتروشیمی ها که به دنبال سرمای هوا و افت فشار شبکه گاز چند روزی قطع شده بود، از سرگرفته شد.

به گزارش پترون ، گازرسانی به پتروشیمی هایی مانند پردیس، خراسان، جم و کرمانشاه که در چند روز گذشته با محدودیت همراه بود، از روز گذشته از سرگرفته شد.

در همین رابطه شرکت ملی گاز ایران با تکذیب موضوع ارسال گاز اتان برای مصارف خانگی تصریح کرد: قطع یا محدودیت ارسال گاز به عنوان سوخت یا خوراک برای برخی مجتمع های پتروشیمی با اعلام قبلی و به صورت موقت بوده و هم اکنون ارسال مجدد گاز آغاز شده و ظرف روزهای آتی این محدودیت ها به طور کامل برطرف می شود.

بر اساس اعلام شرکت ملی گاز ایران، همزمان با بالار رفتن بی سابقه مصارف گاز طبیعی در بخش خانگی طی چند روز گذشته و به صورت اضطراری، شرکت ملی گاز ایران پس از هماهنگی با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمع های پتروشیمی و با اعلام قبلی جهت آماده سازی شرایط آنها اقدام به قطع یا محدود کردن خوراک و سوخت برخی از واحدهای پتروشیمی کرد و هم‌اکنون نیز بلافاصله پس از پایداری گاز در مناطق سردسیر کشور به مرور ارسال گاز به پتروشیمی ها مجددا آغاز شده است و طی روزهای آینده کلیه پتروشیمی ها مجددا به شبکه وصل می شوند و مصرف پتروشیمی ها به حداکثر خواهد رسید.

همچنین تزریق اتان به خط سراسری برای استفاده در بخش خانگی کاملا تکذیب شده و یادآور می شود به دلیل بروز مشکلی که در یکی از واحدهای پالایشگاه فازهای ٢ و ٣ پارس جنوبی به مدت حدود ١٢ ساعت به وجود آمد، به ناچار تولید از یکی از سکوهای این فازها متوقف و در این مدت گاز ارسالی به پتروشیمی پارس برای تولید اتان قطع شد.

گاز غنی دریافتی در پالایشگاه دوم پارس جنوبی به پتروشیمی پارس نیز برای جداسازی اتان ارسال شده و متان آن از پتروشیمی پارس دریافت می شود. در این ١٢ ساعت به میزان حدود یک چهارم از ظرفیت این فازها گاز کمتری تولید شده و در نتیجه گاز کمتری نیز برای استحصال اتان به پتروشیمی پارس تحویل شده و این موضوع هیچ ارتباطی با سرمای هوا و یا تزریق اتان به شبکه سراسری نداشته است.

همچنین میزان گاز تحویلی به پتروشیمی ها از سال ٩٢ با افزایش تولید گاز از ٣۵,۶ میلیون متر مکعب در روز با ٢٠ درصد رشد به ۴٢.۶ میلیون متر مکعب در روز رسیده است و محدودیت کامل عرضه گاز به پتروشیمی ها از حدود ٢ ماه در سال ٩٢ به مرز بدون محدودیت در سال ٩۴ رسیده است. امسال نیز به دلیل سرمای بی سابقه تنها محدودیت کمی برای بخشی از صنعت پتروشیمی برای مدت کمتر از یک هفته ایجاد شده است.

عموما قرارداد صنایع با شرکت ملی گاز ایران برای مدت ١٠ ماه تامین خوراک و برای هشت ماه تامین سوخت است و درخارج از زمان مذکور، شرکت ملی گاز می تواند در شرایط خاص و اضطراری نسبت به محدود یا قطع کردن گاز ارسالی اقدام کند.

منبع : آنا