همکاری و تعامل میان بانک های کشور و فعالان صنعت پتروشیمی می تواند مسیر توسعه این صنعت را هموار کند.

به گزاش پترون، رییس پژوهشکده پولی و بانکی درگفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان این که در حال حاضر از ظرفیت ارزی بانک های کشور برای صنایع داخلی به خوبی استفاده نمی شود اظهارکرد: : با توجه به سوداوری صنعت پتروشیمی، لازم است فعالان این صنعت با مدیران نظام بانکی جلسات هم اندیشی برگزارکنند تا زمینه های همکاری تسهیل شود.
علی دیواندری درباره اهمیت مشارکت بانک های داخلی در طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی از صنایع استراتژیک و مهم کشور محسوب می شود که توسعه و تکمیل آن تولید ارزش افزوده و رشد اقتصاد را در پی دارد و باید در نظر داشت که این صنعت نیازمند حمایت از طرف تمام متولیان امراست.
وی با اشاره به این که ظرفیت بالایی برای مشارکت و همکاری میان سیستم بانکی و صنعت پتروشیمی وجود دارد گفت: در سال های گذشته شاهد مشارکت و موفقیت های بی نظیری در این زمینه بودیم و بانک های داخلی می توانند با توجه به زیرساخت های مطلوب در صنعت پتروشیمی ایران همانند سال های قبل همکاری های خود را افزایش دهند.
مدیرعامل پیشین بانک ملت، با بیان این که متاسفانه بانک ها از ظرفیتی که در این زمینه در اختیار دارند به خوبی استفاده نمی کنند تصریح کرد: در حال حاضر منابع ارزی بانک های کشور در شرایط خوبی دارد و باید طوری زمینه را فراهم کرد که این منابع به سمت جذب سرمایه گذاری خارجی هدایت شود.
وی همچنین بورس را از ابزارهای مناسب تامین مالی دانست و افزود:در صورتی که تامین مالی ریالی و داخلی باشد ، می توان سرمایه های سرگردان مردم را از طریق ظرفیت های موجود در بازار سرمایه در جهت مثبت بکار گرفت.
دیواندری گفت: متاسفانه هم اکنون سپرده و سرمایه های در اختیار مردم به طور صحیح مورد استفاده قرار نمی گیرد و بعضا صرف پروژه های زیر ساختی و مهم کشور نمی شود و به اعتقاد من لازم است مدیران و فعالان صنعت پتروشیمی با مدیران نظام بانکی جلسه های تخصصی و فنی را با هدف معرفی ظرفیت های این صنعت برگزار کنند و دو طرف در این زمینه کار کنند.
دیواندری تاکید کرد: پژوهشکده این آمادگی را دارد تا بستر این هم اندیشی را فراهم کند و بر گزاری جلسات با محوریت پژوهشکده انجام شود.