مجری فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی: اولین محموله اتان تولیدی فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی به مجتمع‌های پتروشیمی بزودی ارسال می‌شود.

به گزارش پترون، علیرضا عبادی با اشاره به تکمیل و آمادگی واحد تولید اتان این فازها، گفت: با توجه به توسعه متوازن بخش‌های پالایشگاهی فازهای ۲۰و۲۱ پارس جنوبی، به تدریج و با ورود تمامی بخش‌های پالایشی، تولید و بهره برداری از سایر محصولات این فازها آغاز می شود.

عبادی به برداشت حداکثری از بخش فراساحل فاز ۲۱ اشاره کرد و افزود: اولین محموله میعانات گازی این فازها باحجم بیش از ۱۷۰هزار بشکه به کشور ژاپن صادر شده است.

وی معادل ارزی روزانه این میزان میعانات گازی را حدود یک و نیم میلیون دلار عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حدود ۲۰۰ متر مکعب بر ساعت میعانات گازی در پالایشگاه خشکی فازهای ۲۰و۲۱ تولید و ذخیره سازی می شود.

مجری فازهای ۲۰و۲۱ پارس جنوبی با تاکید براین‌که روند فرآوری میعانات گازی این فازها با سرعت مناسبی درجریان است، پیش بینی کرد در ماه‌های آینده میزان تولید و صادرات این هیدروکربور افزایش یابد.

وی با اشاره به این‌که عمده متقاضیان خرید میعانات گازی این فازها هم اکنون کشورهای شرق آسیا از جمله ژاپن و کره جنوبی هستند، گفت: باورود دیگر بخش‌های پالایشگاهی و فراساحل فازهای ۲۰و۲۱، حجم بیشتری از میعانات گازی این فازها، ذخیره و روانه بازارهای هدف شود.
‏‎

عبادی به آماده سازی سایر بخش‌های پالایشگاه اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر واحد تولید اتان این فازها آماده شده و ارسال اولین محموله اتان تولیدی فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی به مجتمع‌های پتروشیمی بزودی آغاز می‌شود.

مجری فازهای ۲۰و۲۱ با اشاره به این‌که هم اکنون تنها بخشی از توان فرآورشی پالایشگاه این فازها در مدار تولید قرار دارد، گفت: با بهره برداری از سکوی یک میلیارد فوت مکعبی فاز۲۰ و همچنین راه اندازی ردیف‌های دوم تا چهارم شیرین سازی، میزان تولیدات این فازها به طور چشمگیری افزایش یافته و ارزآوری قابل توجهی از محل صادرات محصولات دارای ارزش افزوده بالا از جمله میعانات گازی حاصل می شود.
منبع : شانا