شل، با هدف کاهش هزینه های خود از یک طرح مشترک پتروشیمی با سابک عربستان کنار کشید.

به گزارش پترون، شرکت نفتی انگلیسی- هلندی رویال داچ- شل به تازگی موافقت کرد تا ۵۰ درصد سهام خود را در طرح مشترک موسوم به پتروشیمی صدف (sadaf) با قیمت ۸۲۰ میلیون دلار به شرکت سابک عربستان سعودی واگذار کند. خروج از این طرح مشترک با شرکت سابک تازه ترین اقدام شل در ادامه مجموعه ای از واگذاری های سهام این شرکت در حوزه های مختلف برای کاهش قرض ها و هزینه ها بود.
قرارداد اخیر، مالکیت کل طرح یادشده را به شریک شل یعنی پتروشیمی سابک واگذار می کند. این قرارداد همچنین پایان بخش همکاری ۳۷ ساله این دو شرکت محسوب می شود. شرکت پتروشیمی صدف بزرگترین مجموعه پتروشیمی خاورمیانه را در اختیار دارد که ۶ مجتمع بزرگ آن در شهر بندری جبیل عربستان در مجموع از ظرفیت ترکیبی تولید چهار میلیون تن در سال برخوردارند.
سابک اعلام کرد که به دنبال پایان همکاری پیش از موعد با شرکت شل که قرار بود در سال ۲۰۲۰ اتفاق بیفتد؛ قادر خواهد بود تا ضمن بهینه سازی عملیات و سرمایه گذاری در این مجموعه، فعالیت های تاسیسات موجود را با دیگر شرکت های زیرمجموعه یکپارچه و ادغام کند.
شل، قصد دارد تا با خروج از چند طرح مشترک در سراسر جهان، تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۰ میلیارد دلار جمع آوری و سرمایه گذاری های خود را در طیف محدودتری از فعالیت های با سوددهی بیشتر متمرکز کند.
این شرکت همچنین ماه گذشته میلادی از طرح پالایشی  Showa Shell در ژاپن طی قراردادی به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خارج شد. به علاوه مذاکرات برای خروج شل از طرح مشترک پالایشی Motiva با شرکت آرامکو عربستان در ایالات متحده در جریان است.

منبع : نیپنا