بورس کالای ایران از ابتدای سال ۹۵ تا پایان دی ماه میزبان معامله گسترده انواع محصولات پلیمری و شیمیایی بود.

به گزارش خبرنگار پترون، درده ماه سالجاری افزون بر ۱۱میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۴۷ هزار میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت که از نظر حجم معاملات بخش فرآورده های پتروشیمی با رشد ۳۱ درصد و و بخش فرآوردهای نفتی با رشد ۷.۹۱ درصدی همراه شد.
بیشترین حجم معاملات در تالار محصولات پتروشیمی به پلیمری ها اختصاص یافت به طوری که این محصولات با حجم ۲ میلیون و ۱۸۷ هزار تن و ارزش ۷۹ هزار میلیارد ریال معامله شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر حجم و ارزش رشد ۳۱ و ۳۳ درصدی را تجربه کرد.
بر اساس این گزارش ، در گروه مواد شیمیایی نیز طی دوره ده ماه، معامله ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات شیمیایی به ارزش بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال ثبت شد. این گروه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ ، رشد ۲۵ و۳۶ درصدی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.
در تالار فرآورده های نفتی نیز ۴ میلیون و ۱۶۸ هزار تن قیر به ارزش بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال به فروش رفت که از نظر حجم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد ۶۰ درصدی برخوردار بود. از دیگر کالاهای معامله شده در این تالار می توان به داد و ستد ۲۹۵ هزار تن گوگرد، ۲.۶ میلیون تن وکیوم باتوم، ۸۴۰ هزار تن لوب کات ، ۲۳ هزار و ۱۰۰ تن سلاپس واکس و ۴۰ هزار و ۶۱۲ تن عایق رطوبتی اشاره کرد.
این گزارش می افزاید: طی فعالیت ده ماهه بورس کالای ایران، افزون بر ۲۸ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۶۵۰ هزار میلیارد ریال در بازارهای مختلف بورس کالای ایران و در قالب معاملات فیزیکی، اوراق سلف استاندارد و گواهی سپرده کالایی به صورت نقدی، سلف و نسیه داد و ستد شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر حجم با رشد ۴۲ و از نظر ارزش با رشد ۸۷ درصدی مواجه شد.
بر اساس این گزارش، بازار مشتقه بورس کالای ایران طی ده ماه سال ۹۵ ، شاهد انعقاد بیش از دو میلیون و ۵۴۵ هزار قرارداد آتی سکه طلا به ارزش بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال بود که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ حدود ۱۴۴ درصد از نظر تعداد و ۲۰۲ درصد از نظر ارزش ، رشد معاملات را تجربه کرد. قراردادهای اختیار معامله نیز از ابتدای راه اندازی تا پایان دی ماه به میزان ۲۵ هزار و ۴۴۵ قرارداد و به ارزش بیش از ۲۹۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.
ارزش ۴۷ هزار میلیارد ریالی بازار مالی
بر اساس این گزارش،ارزش بازار مالی بورس کالای ایران نیز طی ده ماه ۹۵ از مرز ۴۷ هزار میلیارد ریال عبور کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد چشمگیر ۱۲۳۸ درصدی برخوردار شد. در این بازار علاوه بر انواع اوراق سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی سکه طلا، جو و ذرت مورد معامله قرار گرفت. در بازار مالی بورس کالا، ۶.۳ میلیون تن کالا در قالب اوراق سلف موازی استاندارد و ۳۸۱ هزار تن انواع کالا در قالب گواهی سپرده کالایی مورد معامله قرار گرفت که از این میزان ۹ هزار و ۵۶۱ سکه طلا بصورت گواهی سپرده کالایی داد و ستد شد.
میزان حجم کل معاملات در بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی مدت مذکور افزون بر ۲۱ میلیون و ۴۲۲ تن کالا بود که به ارزش بیش از ۳۰۲ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد. حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز در مقایسه با سال قبل به ترتیب شاهد افزایش ۱۷ و ۲۴ درصدی بود.

منبع : نیپنا