سود خالص شرکت سابک عربستان سعودی به دنبال کاهش هزینه ها در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی۴۸ درصد افزایش یافت.

ﺑﻪ ﮔﺰﺍﺭﺵ پترون، شرکت سابک عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پتروشیمی جهان به تازگی اعلام کردکه به دنبال کاهش متوسط هزینه ­های جاری، سود خالص این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته میلادی ۴۸ درصد افزایش داشته است.

سابک در بیانیه ای برای بازار سهام عربستان از رشد سود خالص خود در سه ماهه منتهی به دسامبر سال ۲۰۱۶ میلادی به چهار میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال سعودی نسبت به رقم سه میلیارد و ۸۰ میلیون ریال در مدت مشابه سال ۲۰۱۵ خبر داد. این در حالیست که میزان فروش این شرکت با ۰.۴ درصد کاهش به ۳۴ میلیارد و ۳۰ میلیون ریال رسید.

رویترز بر اساس برآورد تحلیلگران پیش بینی کرده بود که سابک به طور متوسط در هر سه ماهه سال ۲۰۱۶ سود خالصی معادل چهار میلیارد و ۹۴۰ میلیون ریال ثبت کند.

با این حال در کل سال گذشته میلادی سود خالص این شرکت افت ۴.۵ درصدی را تجربه کرد و به ۱۷ میلیارد و ۹۱۰ میلیون ریال رسید. کارشناسان عواملی نظیر متوسط قیمت های فروش پایین تر، افزایش هزینه های مالیاتی و  عملکرد ضعیف شرکت ابن رشد پلاستیک (Ibn Rushd plastics) که یکی از زیرمجموعه های سابک به شمار می رود را از دلایل اصلی این موضوع برشمردند.

یک تحلیلگر بازار پتروشیمی مسقتر در دبی معتقد است: کاهش هزینه های صورت گرفته می تواند به افزایش سود این شرکت در سال های آتی کمک شایانی کند؛ با این حال با توجه به گستره وسیع فعالیت های سابک، محقق شدن این امر نیازمند زمان بیشتر است.

منبع : نیپنا