نائب رییس اتاق بازرگانی ایران بالا بودن قیمت محصولات پتروشیمی را سبب ریل گذاری غلط در صنایع مکمل پتروشیمی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری پترون ،پدرام سلطانی فر در حاشیه افتتاح نمایشگاه تهران پلاست با اشاره به اینکه گران بودن قیمت محصولات پتروشیمی سبب ناتوانی صنایع مکمل پتروشیمی کشور با چین و ترکیه دانست و افزود: در مقایسه با ظرفیت پتروشیمی صادرات پلاستیک و مصنوعات پلیمری ایران بسیار ناچیز بوده است.
وی تقویت صنایع مکمل را کلید حل مشکل بیکاری اعلام کرد و گفت: موتور محرک برای ایجاد اشتغال در کشور صنایع پایین دستی و کوچک هستند.
نائب رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تولید ارزش افزوده ۴۰ تا هزار درصدی به ازای هر یک کیلوگرم مواد اولیه پتروشیمی ، ادامه داد: جنبش تکنولوژی در صنایع پایین دستی و مدیریت فناوری برای صنایع مکمل می تواند سبب رشد رشد صادرات و کسب ارزش افزوده قابل توجه شود.
سلطانی فر با اشاره به تدوین بسته ای در جهت تقویت صنایع مکمل پتروشیمی ادامه داد: در این بسته ساز و کار مالیاتی و انگیزشی و سیاست گذاریهایی برای نرخ خوراک پتروشیمی تدوین شده است تا بتوان صنایع مکمل در این حوزه ها را رقابتی و قابل صادرات کرد.
وی گفت: در صورت برداشتن معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه پتروشیمی و ایجاد تعادل و عدالت بین فروش این محصولات در صادرات و فروش آنها به صنایع پایین دستی می توان این صنایع را در کشور تقویت کرد.

منبع : آریا