کارآفرین شایسته تقدیر سال ۹۵ استان هرمزگان گفت: اگر سیستم‌های دولتی به‌عنوان تسهیل‌کننده امور خود را با ذهن و نبوغ کارآفرینان وفق دهند و با همان سرعت پیشرفت کنند، ایرانی‌ها توانایی خلق بزرگ‌ترین کارآفرینی‌ها را دارند.

ب‌ه گزارش پترون؛ مدیر مجتمع پترو صنعت گامبرون در گفت‌وگو با ایسنا،‌ افزود: شرکت مجتمع پترو صنعت گامرون با وسعت ۶۰۰۰ مترمربع در شمال شهر بندرعباس باهدف تولید محصولات تکمیلی پتروشیمی بر اساس استانداردهای جهانی شروع به فعالیت کرد و هم‌اکنون این شرکت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده فرمالین در کشور و خاورمیانه مطرح است.

سید یحیی واحدی اظهار کرد: این شرکت ابتدا در سال ۸۵ تأسیس و فعالیت‌های طراحی و برنامه‌ریزی و قراردادها تا سال ۸۸ انجام و در این سال اقدام به نصب تمامی ماشین‌آلات کردیم که به ناگاه با تحریم‌های استراتژیک مواجه شدیم که به دلیل حساسیت محصولات‌مان این موضوع به‌طور مستقیم بر فعالیتمان تأثیرگذار بود.

واحدی با اشاره به اینکه این شرکت در استان هرمزگان به دلیل نزدیکی به خروجی تنگه هرمز، بنادر و بازار مصرف احداث شد و متأسفانه باوجود تحریم‌ها مشکلات زیادی را تحمل کرد.

وی با اشاره به اینکه یک سال پیش از عملیاتی شدن برجام و در مذاکرات ژنو و خارج شدن محصولات مورداستفاده‌مان از لیست تحریم‌ها شاهد رونق دوباره فعالیت شرکت بودیم، اضافه کرد: پس از اتمام ساخت و نصب تجهیزات در زمستان سال ۱۳۹۱ افتتاح رسمی شده و به بهره‌برداری رسید.

واحدی بابیان اینکه تلاش‌هایمان و زحمات شبانه‌روزی پرسنل سبب شد تا به پیشرفت‌های مهمی دست پیدا کنیم و در سالجاری به‌عنوان واحد تحقیق و توسعه برتر استان شناخته شویم، عنوان کرد: در این مدت توانستیم یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا را در استان هرمزگان پیاده‌سازی کرده و از خروج ارز جلوگیری کنیم و نشان دهیم دستان توانمند داخلی توانایی فعالیت‌های بزرگ را داراست.

مدیر مجتمع پترو صنعت گامبرون در خصوص فعالیت‌های این شرکت تصریح کرد: تولیدکننده محصولات تکمیلی و پایین‌دستی پتروشیمی هستیم که مواد اولیه را از صنایع پتروشیمی داخل کشور تأمین کرده و محصولاتمان خود مواد اولیه بیش از ۵۰ صنعت است و مهم‌ترین محصولمان فرمالین است.

وی بابیان اینکه در این شرکت بیش از ۳۸۰به‌صورت مستقیم در حال فعالیت هستند، اضافه کرد: به‌صورت غیرمستقیم بیش از ۴۰۰ نفر در حال فعالیت هستند که این امر یکی از مزایای ایجاد این شرکت صنعتی است.

به گفته واحدی پس از افتتاح این مجموعه تولید اسمی سالانه ۵ هزار تن هگزامین، ۵۶ هزار تن فرمالین و همچنین ۱۰ هزار تن اوره فرمالدهید انجام شد.

وی در تشریح اهداف این مجموعه گفت: تولید باکیفیت بر اساس استانداردهای جهانی، صادرات و رقابت با محصولات مشابه خارجی و حضور در بازارهای جهانی رفع نیاز و خودکفایی هر چه بیشتر کشور از فرآورده‌های تولیدی حفظ محیط‌زیست و کاهش آلودگی، صرفه‌جویی انرژی و افزایش بهره‌وری، جلوگیری از خام فروشی و افزایش ارزش‌افزوده، گسترش برند ایرانی در بازارهای معتبر پتروشیمی و حرکت در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مهم‌ترین اهداف این شرکت است.

مدیرعامل شرکت “پتروصنعت گامرون” به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این مجموعه اشاره کرد و گفت: گامرون یکی از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدکننده فرمالین در کشور و خاورمیانه است.

واحدی در ادامه تشریح ویژگی‌های این مجتمع تولیدی گفت: استفاده از سیستم کنترل گسترده BCS و PLC، وجود دانش فنی توانایی در احیای کاتالیست برای تداوم تولید، توانایی در تولید اوره فرمالدهید با مشخصات موردنظر مشتری، بازیابی مواد از پساب صنعتی استفاده از محصولات تولیدی به‌عنوان مواد اولیه واحدهای دیگر صنایع شیمایی رزین و سیمان از مهم‌ترین ویژگی‌های این مجموعه است.

وی همچنین در خصوص کاربرد محصولات این مجموعه توضیح داد: کاربرد محصولات برای صنایع شیمایی، چوب، رنگ‌سازی، رزین و پلیمر، ماده ضدعفونی‌کننده، صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع سیمان، صنایع آزمایشگاهی، حوزه پتروشیمی و صنایع لاستیکی و پلاستیکی است.

این مقام مسئول در توضیح طرح و توسعه این مجموعه نیز گفت: شرکت گامرون در نظر دارد نسبت به احداث طرح توسعه محصولات جدید با گریدهای تخصصی آزمایشگاهی و دارویی که همگی جزء صنایع هایتک هستند و ارزش‌افزوده فراوانی دارند، اقدام کند.

به گفته وی درزمینهٔ تیومتانول این شرکت برای اولین بار در ایران قصد فعالیت دارد و امید است در حداقل زمان طرح توسعه آن انجام شود و به سمت صادرات حرکت کنیم.

به گفته این مقام مسئول تا پیش از برجام صادرات هگزامین به‌سختی انجام‌شده و با مشکلات زیادی مواجه بود اما پس از برجام در حال حاضر ۹۵ درصد این محصول صادر می‌شود.

واحدی یکی از مهم‌ترین خصوصیات برجام را بهبود وضعیت حمل‌ونقل دریایی و علاقه خطوط دریایی معتبر جهان برای ارتباط با شرکت‌های ایرانی دانست و عنوان کرد: برای شرکت‌هایی نظیر گامبرون در بحث صادرات نیز مؤثر بوده و سبب بهبود شرایط صادرات شده است.

وی بابیان اینکه ۹۰ درصد محصولات این شرکت صادراتی بوده است، مهم‌ترین حوزه صادرات این شرکت را به قاره‌های اروپا، آسیا و استرالیا اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت “پتروصنعت گامرون” مهم‌ترین مشکل این شرکت را تأمین آب دانست و عنوان کرد: باید از اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی و اداره کل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان تقدیر کرد که نهایت همکاری را با این شرکت داشته‌اند.

واحدی ادامه داد: تأمین آب و گاز نیز در این منطقه مشکلاتی را به وجود آورده و حتی حاضریم نیروگاه کوچکی را در این منطقه احداث کنیم که برق به شهرک صنعتی و اطراف هم بدهیم که باید موانع گاز برطرف شود.

این کارآفرین شایسته تقدیر سال ۹۵ استان هرمزگان، کار اقتصادی را یک کار تیمی اعلام و اضافه کرد: در ایران استعداد و نخبه وجود دارد و باید بخش خصوصی یا کارآفرین با تسهیل سازی دولت و ایجاد شرایط لازم به یک زمینه مناسب اقتصادی برسد و اگر بتوانیم سیستم‌های دولتی به‌عنوان تسهیل‌کننده امور با ذهن و نبوغ ایرانیان همراه کنیم، بزرگ‌ترین کارآفرینی‌های دنیا را می‌توانیم انجام دهیم.

وی سال مالی شرکت را پایان اسفندماه اعلام کرد و گفت: باوجود مشکلات موجود، این مجموعه از ابتدای تأسیس سودآور بوده است. برای سال گذشته شرکت بیش از ۳۰۰ تومان به ازای هر سهم سود شناسایی کرد و برای امسال نیز بیش از ۴۰۰ تومان سود برای هر سهم پیش‌بینی‌شده که بخش قابل‌توجهی از آن در شش‌ماهه اول محقق شده است. اطلاعات نهایی شرکت نیز در سایت کدال منتشرشده است.

شرکت مجتمع پترو صنعت گامرون با وسعت ۶۰۰۰ مترمربع در شمال شهر بندرعباس و در کیلومتر ۱۵ بزرگراه بندرعباس – سیرجان واقع شده است.

منبع : ایسنا
انتهای پیام/س