یزد ـ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با انتقاد از بی‌توجهی پتروشیمی‌ها نسبت به تولیدکنندگان داخلی گفت: رانت شرکت‌های پتروشیمی موجب فروپاشی تولیدات داخلی است.

به گزارش پترون؛ سیدعلی‌اکبر کلانتر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت تاسف‌بار شرکت‌های تولیدکننده در زمینه پتروشیمی اظهار داشت: رانت شرکت‌های پتروشیمی در صادرات و عدم پرداخت مالیات به دلیل معافیت‌های زیادی که دارند، موجب فروپاشی تولیدات داخلی است.

وی با بیان اینکه قیمت ارزان و بسیار اندک در مواد اولیه برای شرکت‌های پتروشیمی و سود بالای ۵۰ درصد از فروش به واسطه معافیت ۲۵ درصدی مالیاتی برای تولیدکننده‌های داخلی بسیار دشوار است چرا که پتروشیمی‌ها محصولات را خام می‌فروشند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با اشاره به شرایط صنعتی استان یزد و وجود بیش‌از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولید صنعتی در این استان اضافه کرد: رفع مشکلات حوزه تولید و صنعت یزد به برنامه ویژه و حمایت‌های همه جانبه نیاز دارد تا بتوان مشکل واحدها را حل کرد و به بازارهای صادراتی بیشتری دست‌ یافت.

کلانتر با تاکید بر اینکه برخی حمایت‌ها از واحدهای پتروشیمی به ضرر سایر تولیدکنندگان شده و صنعت را به ورشکستگی نزدیک کرده است، بیان داشت: سایر صنایع باید برای صادرات خود ۲۵ درصد مالیات بدهند در حالیکه پتروشیمی‌ها از این مالیات معاف هستند و این به معنای ۲۵ درصد سود بیشتر است.

وی با اشاره به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌های گمرکی و حمل و نقل در حوزه صادرات اظهار داشت: پتروشیمی‌ها در فروش مواد اولیه تولید به تولیدکنندگان داخلی به شکل دیگری عمل می‌کنند و با اظهار اینکه در داخل خریدار ندارد به تولیدکننده داخلی ضربه می‌زنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد خواستار حمایت جدی از تولید به ویژه در حوزه پتروشیمی و صنایع پلاستیک شد و عنوان کرد: ابتدا باید نیاز داخل و مصرف تولیدکننده‌های داخلی تامین شود و سپس به فکر صادرات در این حوزه بود نه اینکه ابتدا به صورت خام صادر کرد و به تولیدکنندگان داخلی ضربه زد.