به گزارش خبرنگار پترون، خوراک گازی مجتمع‌های پتروشیمی به یکی از جنجالی‌ترین دغدغه‌ها در طول دولت یازدهم تبدیل شده است. ابهام در نرخ این خوراک و موضع بخش‌های مختلف آن به حدی فراوان است که هر روز سرنخی دیگر از تضاد آرا در بخش‌های یکسان به بیرون درز می‌کند. در تازه‌ترین اتفاق و درحالی که تاکنون کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خواستار «کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها» بوده است، مرکز پژوهش‌های این نهاد در گزارشی با عنوان «دورنمایی از صنعت پتروشیمی در برنامه ششم توسعه» صراحتا بیان کرده که «ارزان بودن قیمت گاز» و البته «عدم تسری تخفیف‌ها در طول زنجیره تولید» در سال‌های گذشته مسبب عدم توسعه متوازن صنعت پتروشیمی بوده است. این گزارش در قسمت دیگری نیز افشا می‌کند که تاکنون «هزینه‌های گزافی» به واسطه انتخاب نادرست و مکان‌یابی ناصحیح طرح‌های پتروشیمی به اقتصاد ایران تحمیل شده و هیچ دستاوردی نیز به همراه نداشته است.

گزارش مرکز پژوهش‌ها تنها «خوراک ارزان» را عامل توسعه نامتوازن نشناخته بلکه موارد ۶ گانه «رویکردهای ناصحیح ازجمله خلاصه شدن برنامه‌های توسعه صنعت پتروشیمی به تعریف و اجرای طرح»، «فقدان استراتژی توسعه صنعت»، «انتخاب نامناسب طرح‌ها و مکان‌یابی نادرست»، «غالب بودن الگوی بهره‌برداری از منابع و تولید محصولات با ارزش‌افزوده پایین در حجم زیاد»، «تضعیف نقش رگولاتوری و تنظیم‌گیری شرکت ملی صنایع پتروشیمی» و در نهایت حدیث تکراری «خصوصی‌سازی‌های نادرست» را نیز بر این مساله تاثیرگذار دانسته است.

در ادامه این گزارش این مساله مورد توجه قرار گرفته است که با وجود اینکه برنامه پنجم توسعه بیش از هر چیز «صنایع میانی» پتروشیمی را مورد توجه خود قرار داده بود، پژوهشگران مجلس شورای اسلامی به این نتیجه رسیده‌اند که «برداشت‌های اشتباه از متن قانون» و «مشخص نبودن متولی اجرای آن» باعث شده که همین اشاره‌های برنامه پنجم به توسعه صنایع تکمیلی نیز نتواند اثری مثبت از خود به جای بگذارد. به همین واسطه این پژوهشگران ۶ پیشنهاد را برای برون‌رفت از وضع فعلی پیشنهاد کرده‌اند. «برطرف کردن نقص‌های قوانین»، «تدوین استراتژی توسعه صنعت پتروشیمی و تصویب در هیات وزیران»، «تسریع در نقش تنظیم‌گری شرکت ملی صنایع پتروشیمی»، «بازنگری در طرح‌های موجود که مکان‌یابی درست یا انتخاب صحیحی نداشته‌اند»، «جلوگیری از ایجاد ظرفیت‌های جدید مشابه در حجم زیاد به ویژه در پتروشیمی‌های خوراک گاز که صرفا هدف صادراتی دارند» و «ایجاد پتروپالایشگاه‌ها و استفاده از خوراک مایع» این ۶ پیشنهاد را تشکیل می‌دهند.

یکی از جالب توجه‌ترین نکات این ۶ پیشنهاد مساله «استفاده از خوراک مایع» است. این پیشنهاد از سوی مرکز پژوهش‌ها درحالی مطرح می‌شود که اکنون وضعیت پتروشیمی‌های خوراک مایع در ایران طبق ادعای خودشان که بارها و بارها آن را رسانه‌یی کرده‌اند «در معرض ورشکستگی» قرار دارد و اساسا با قیمت فعلی «نفتا» حاشیه سود این مجتمع‌ها به‌ شدت ناچیز است. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز که در این گزارش خود پیشنهاد توسعه این واحدها را مطرح کرده است تاکنون ۲ گزارش پیرامون وضعیت نا به‌سامان اقتصادی آنها به رشته تحریر درآورده و اکنون طرح چنین پیشنهادی از سوی آنها تناقضی آشکار با وضع موجود را نشان می‌دهد.

منبع : عیار آنلاین