نوسان درعرضه و تقاضای بنزن منجر به افزایش قیمت این محصول در بازارهای آسیایی شد.

به گزارش پترون، به دنبال افزایش قابل ملاحظه تقاضا از سوی چین و کمبود شدید عرضه در بازار کره جنوبی، شاخص قیمت بنزن بر مبنای FOB کره جنوبی با افزیش ۱۲.۴ درصدی (معادل ۱۰۲ دلار برای هر تن) در هفته گذشته به بالاترین سطح طی ۲۵ ماه گذشته یعنی ۹۲۶ دلار به ازای هر تن رسید.
داده های منتشر شده توسط موسسه S&P Global Platts نشان می دهد که در دو سال گذشته بالاترین قیمت این محصول بر مبنای FOB کره جنوبی به ۲۷ نوامبر سال ۲۰۱۴ میلادی یعنی زمانی که این رقم ۹۷۲ دلار برای هر تن بود؛ بر می گردد.
همچنین بر اساس داده های موسسه پلاتس، قیمت بنزن در بیشتر ماه های سال گذشته میلادی تقریبا پایین تر از ۷۰۰ دلار در هر تن بوده است.
براساس این گزارش، تنها یک بار در ماه دسامبر و در تاریخ هشتم این ماه بهای این محصول به ۹۱۰ دلار به ازای هر تن رسید. با این حال میانگین قیمت بنزن در کل سال ۲۰۱۶ میلادی بر مبنای FOB کره جنوبی ۶۴۱ دلار و ۵۸ سنت گزارش شده است.
افزایش چشمگیر قیمت ها از ماه گذشته و عمدتا به دلیل رشد قابل ملاحظه تقاضا از سوی چین اتفاق افتاد. چرا که ارسال بسیاری از محموله های صادراتی به این کشور به دلایلی چند نظیر کمبود کشتی های حامل این محصول و شرایط نامساعد آب و هوایی در بنادر بارگیری شرق چین به تعویق افتاد.

منبع : نیپنا