پژوهشگران کشور موفق به کسب دانش فنی تولید گاما آلومینای نانوساختار با کیفیت مرغوب شدند که از آن برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، داروسازی و خودروسازی استفاده می‌شود و به گفته این محققان با قطع واردات این ماده تاکنون بیش از ۱۳ میلیارد ریال صرفه‌جویی از سرمایه‌ ملی شده است.

به گزارش پترون؛ یکی از مواد پرمصرف در صنایع مختلف کاتالیست‌ها هستند. این مواد با افزایش سرعت واکنش‌ها زمان رسیدن به محصول نهایی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. از آنجایی‌ که ماده‌ کاتالیست فرایند تسریع انجام واکنش را با سطح خود انجام می‌دهد، افزایش نسبت سطح به حجم می‌تواند فعالیت کاتالیست را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

کوچک کردن ابعاد کاتالیست در مقیاس نانو و همچنین ایجاد حفرات نانویی راه‌هایی برای افزایش سطح و بهبود عملکرد کاتالیست‌ها به شمار می‌روند. برای این منظور محققان کشور مطالعاتی را اجرایی کردند.

سعید شجاعی زاده، مجری طرح با تاکید بر اینکه پایه‌ کاتالیست، ۹۰ درصد ارزش کاتالیست‌ها را تشکیل می‌دهند، گفت: زمانی که پایه‌ کاتالیست در کشور موجود نبود، مصرف‌ کنندگان پایه‌ کاتالیست نهایی را با هر قیمتی و هر کیفیتی از خارج از کشور تأمین می‌کردند. اما با اجرای طرح تولید پایه‌ کاتالیست در کشور نیاز به تأمین خارجی پایه‌ کاتالیست قطع شد و شرکت‌های دانش بنیان فعال در این زمینه توانستند مقادیر زیادی از کاتالیست‌های ناهمگن بر پایه‌ گاما آلومینا را تولید و به صنایع ارائه کنند.

وی در ادامه در خصوص مزایای این محصول داخلی تولیدشده نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی، اظهار کرد:  تولید داخلی این پایه کاتالیست موجب کاهش هزینه‌ها در صنایع مهم و کاربردی شده و همچنین کیفیت این پایه‌کاتالیست در حد نمونه خارجی است. به‌علاوه، تغییرات خاصی جهت ارتقای عملکرد آن در هنگام استفاده به عنوان پایه کاتالیست اعمال شده است.

شجاعی‌زاده میزان تولید سالانه‌ این محصول را در حال حاضر ۲۰۰ تن در سال ذکر کرد و افزود: با قطع واردات پایه‌ کاتالیست گاما آلومینای نانوساختار تا کنون مبلغی بیش از ۱۳ میلیارد ریال از سرمایه‌ ملی صرفه‌جویی شده که این مبلغ در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت.

این محقق تاکید کرد: اجرای این طرح موجب اشتغال‌زایی برای ۲۰ نفر به صورت مستقیم و ۹۵ نفر به صورت غیرمستقیم شده است و طی توسعه‌ این طرح در آینده اشتغال‌زایی برای ۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۶۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم پیش‌بینی می‌شود.

محصول گاما آلومینا با شماره‌ ثبت اختراع ۴۴۵۸۴ به ثبت رسیده و دارای گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه‌ فناوری نانو است.

منبع : ایسنا

انتهای پیام/س