مدیر عامل شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس از افتتاح رسمی فاز دوم پتروشیمی کارون با مجموع سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون یورو در بهمن ماه امسال خبر داد.

به گزارش پترون، عادل نژاد سلیم مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از افتتاح رسمی فاز دوم پتروشیمی کارون در دهه فجر امسال خبر داد و اظهار کرد: محصولاتTDI و MDI می توانند نیازهای مختلف موجود در بازار را تامین کنند.

وی افزود: TDI برای ساخت اسفنج صندلی های خودرو کاربرد دارد و MDI نیز که تولیدش ازچندی پیش آغاز شده است و محصول نهایی فاز دوم پتروشیمی کارون است در ساخت اسفنج های سخت، داشبورد خودرو و نیز اسفنج های صدا گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: هرکدام از این واحد های تولیدی ۴۰ هزارتن ظرفیت تولید دارند و با توجه به پیچیدگی های خاص خود توسط نیروهای متخصص داخلی تکمیل و راه اندازی شده اند.

نژاد سلیم افزود: این طرح توسعه ای با سرمایه گذاری بیش از ۳۰۰ میلیون یورو به تولید رسیده است.

بر اساس این گزارش ، فاز ۲ پتروشیمی کارون دارای ۵ واحد است که عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی آن از آبان سال ۱۳۹۴ با راه اندازی کامل ۲ واحد آن در آذرماه همان سال آغاز شد و عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی ۳ واحد باقیمانده از اردیبهشت امسال آغاز شد و در تهایت  با تولید محصول MDI در گریدهای مختلف با خلوص بسیار عالی ، فاز دوم شرکت پتروشیمی کارون به بهره برداری کامل رسید.

شرکت پتروشیمی کارون اولین و تنها تولید کننده ایزوسیانات ها درخاورمیانه است.

شرکت Chemature سوئد عملیات ساختمان و نصب پروژه MDI را در سال ۱۳۸۵ آغاز نمود ولی به دلایل مختلف طرح در سال ۱۳۸۸ بصورت نیمه تمام رها شد. در فروردین سال ۱۳۹۱ تکمیل طرح تا مرحله پیش راه اندازی به شرکت خوارزمی پتروشیمی بندرامام واگذار شد.

شایان ذکر است کلیه مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی واحد تولید MDI  با تولید محصولات Pure MDI، OMDI و CPMI HF بدون حضور Licensor و با تکیه بر دانش، تجربه و تلاش شبانه روزی متخصصان پتروشیمی کارون انجام شد.

منبع : نیپنا