نایب رئیس انجمن همگن‌پلاستیک تهران با بیان اینکه مجلس قوانین لازم برای افزایش ضمانت اجرای مصوبات را به قوه مجریه نداده است گفت:‌ به دلیل مشکلات و نبود صرفه اقتصادی، از هزار واحد تولیدی مواد پلاستیکی تنها ۷۴۰ واحد فعالند.

به گزارش پترون، مهدی باستان‌فر نایب رئیس انجمن همگن‌پلاستیک تهران در میزگرد سیاست‌های دولت در ایجاد اشتغال در صنایع کوچک خبرگزاری فارس، گفت: یکی از راهکارهای بررسی توزیع اشتغال در صنایع کشور در فضای رکود حاکم بر کسب و کار چاره‌جویی برای خروج از این وضعیت و شناخت دلایل بروز آن است.

وی با انتقاد از برخی فرآیندهای خبری مبنی بر تمرکز صرف بر انتقاد از عملکرد دولت،‌ گفت: قانونی به نام حمایت از فضای کسب و کار کشور در اوایل دولت روحانی تصویب و ابلاغ شد که متأسفانه به دلیل نبود ضمانت اجرا برای این قانون هیچ گاه عملی نشد، در حالی که وظیفه نمایندگان مجلس پیگیری این موضوع‌ها و تصویب قوانین برای به اجرا گذاشتن از سوی دولت است.

باستان فر با اشاره به لزوم تحرک و مشارکت بخش خصوصی در حاکمیت گفت:‌بخش خصوصی شامل تعاونی‌ها‌،اصناف و اتاق بازرگانی است در حالی که هیچگاه این قوانین مورد نظر در این زمینه  اجرا نشده و همواره دولت به دلایل مختلف از قانون حمایت از فضای کسب و کار سر باز زده است.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات سرمایه در گردش بانک‌های تولیدی گفت:‌ متأسفانه حمایت از تولیدکننده منتهی به رجوع واحدهای تولیدی به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات با نرخ سود ۱۸ درصدی در اصل مبلغ وام منتهی شده در حالی وام بانکی تنها ۲۳ درصد از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تأمین می‌کند که در عمل به افزایش مشکلات منتهی می‌شود.

وی ادامه داد:‌ اغلب واحدهای تولیدی هم اکنون دچار افزایش هزینه‌های ناشی از نرخ دیرکرد تسهیلات بانکی هستند و نمی‌توانند چرخ صنعت خود را جلو ببرند، از سوی دیگر در حالی قرار بود، تا پیش از افزایش مالیات بر ارزش افزوده به ۹ تا ۱۰ درصد فکری به حال مشاغل کشور شود که متأسفانه با رها کردن این موضوع هم اکنون تولیدکننده همواره به سرکوب‌های مختلف مواجه است.

باستان‌فر از تولیدکننده به عنوان سردار سازماندهی نام برد و گفت:‌ هم اکنون تأمین اجتماعی با بررسی سوابق تمامی تولیدکننده‌ها جرایم سنگینی را بر بیمه‌های کارگری تحمیل کرده که برای بازار فشار هزینه‌ای در بر دارد.

نایب رئیس انجمن همگن‌پلاستیک تهران عدم برنامه‌ریزی برای تولیدکننده از بابت امکان دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز در کنار نوسان شدید قیمتی را از دیگر مشکلات این صنعت عنوان کرد و افزود: نرخ مواد اولیه در حال حاضر به دلیل نوسان روزانه قیمت ارز در بازار داخلی باعث شده تا تولیدکننده نتواند برنامه‌ریزی مشخصی را در دورنمای خود ترسیم کند. تمامی این موضوعات باعث شده تا مسئله اشتغال نیز تحت تأثیر قرار گرفته و همواره بیکاری فضای کسب و کار کشور را تهدید کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون همه متولیان کشور از مشکلات تولید و اشتغال خبر دارند، گفت:‌ متأسفانه نیروهای اجرایی که بخواهند مشکل اشتغال راحل کند، هم اکنون وجود ندارد، در مورد صادرات در حالی تولید‌کننده با وعده برگشت مالیات ۹ درصدی بر ارزش افزوده مخاطرات صادرات را به جان می‌‌خرد که تا کنون  این وعده از سوی دولت هیچ گاه محقق نشده است، در حالی که در کشورهای همجوار همچون ترکیه علاوه بر اخذ مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مواد اولیه با اختلاف‌های محسوسی تعیین می‌شود که امکان رقابت را برای تولیدکنندگان ایرانی در بازارهای صادراتی از بین برده است.

باستان‌فر با بیان اینکه تا پایان سال ۱۳۹۰ تعداد یک هزار واحد تولیدی به عنوان زیرمجموعه‌های انجمن همگن‌پلاستیک تهران به شمار می‌رفتند، گفت: افزایش مشکلات مختلف باعث شده تا صرفه اقتصادی برای تولیدکننده از بین رفته و تنها سپرده‌گذاری در بانک‌ها توجیه‌پذیر شود که در نهایت به کاهش واحدهای تولیدی فعال این حوزه به ۷۴۰ واحد انجامیده است.

منبع : فارس