صادرات مواد اولیه پتروشیمی به‌صورت خام‌فروشی به معنای توقف تولید است اما اگر این مواد وارد چرخه تولید و به محصول تبدیل شود، صادرات مواد اولیه خام حذف می شود و صادرات محصول افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر، اگر پتروشیمی‌ها مواد اولیه را به‌صورت عادلانه تقسیم کنند، هیچ زمان غبار خاک بر دستگاه‌های تولیدی نخواهد نشست.

به گزارش پترون، سیدرحیم مقیمی‌اصل، رئیس اتحادیه نایلون و پلاستیک تهران با بیان اینکه متاسفانه اکنون نظارت کاملی بر روند توزیع مواد اولیه و نرخ‌ها صورت نمی‌گیرد، افزود: مشکل اصلی تولیدکننگان صنعت پلاستیک و نایلون، توزیع ناعادلانه مواد اولیه است وگرنه مشکلی برای تولید نداریم. دستگاه‌های میلیاردی تولیدکنندگان صنعت نایلون و پلاستیک به‌دلیل کمبود مواد اولیه پتروشیمی خوابیده است و فعالیتی ندارند. این در حالیست که پتروشیمی‌ها هر زمان که بخواهند، مواد را می‌فروشند و هر زمان که نخواهند، از فروش مواد اولیه سرباز می‌زنند. این وضعیت مشکلات عدیده ای برای تولیدکنندگان صنعت پلاستیک ایجاد کرده است.
وضعیت بازار تامین مواد اولیه پتروشیمی به‌گونه‌ایست که در این میان واسطه‌گران و دلالان نیز اقدام به فروش مواد اولیه با نرخ‌های متفاوت می‌کنند درحالی که مطلع هستیم تمام انبارهای جنوب تهران مملو از مواد پلاستیک است که می‌تواند خوراک سه تا چهار ماه تولیدکننده را تامین کند اما از فروش آن سرباز می‌زنند و اگر این خوراک در انبارها بماند، تولید متوقف می‌شود.
درحال حاضر وضعیت تامین مواد اولیه صنعت پلاستیک به‌گونه‌ایست که اگر مواد اولیه را بخواهیم از خارج تامین کنیم، ارزان‌تر برای‌مان تمام خواهد شد.
 تولیدات داخلی به‌لحاظ قیمت و کیفیت، قابل رقابت با تمام محصولات خارجی است و اگر پتروشیمی بتواند توزیع عادلانه به تمام تولیدکنندگان داخلی داشته باشد، صادرات بسیار گسترده‌ای خواهیم داشت و خلاهای اقتصادی موجود را می‌توان پر کرد اما در شرایط فعلی پتروشیمی‌ها باوجود امتیازهای خوبی که از دولت می‌گیرند اما حتی یک دهم درصد هم خدمات به تولید‌کنندگان ارائه نمی‌دهند. همچنین اگر بخواهیم صادرات داشته باشیم و قراردادهای صادراتی ما افزایش داشته باشد، باید نسبت به تامین مواد اولیه تولید با نرخ مطلوب مطمئن باشیم در غیر این صورت میزان صادرات این صنعت به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.