پتروشیمی های آسیا به دلیل صرفه اقتصادی درسال جدید میلادی ال پی جی را جایگزین خوراک نفتا می کنند.

به گزارش پترون، با افزایش صادرات ال پی جی (گاز مایع) از سوی ایالات متحده که با تخفیف قابل ملاحظه ای نسبت به خوراک نفتا عرضه می شود؛ انتظار می رود در سال ۲۰۱۷ میلادی پتروشیمی های آسیا به میزان بیشتری ال پی جی را جایگزین خوراک نفتا کنند.
بر اساس این گزارش، عرضه ال پی جی ایالات متحده در بازار جهانی از اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی و با شروع به کار ترمینال های جدید صادرات این محصول به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. در اواخر همین سال شرکت اینترپرایز پروداکتس که از تولیدکنندگان عمده این محصول در آمریکا به شمار می رود؛ ظرفیت ترمینال صادارت ال پی جی خود در کانال کشتیرانی هیوستون را از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال افزایش داد.
همچنین شرکت Phillips 66 یک ترمینال جدید صادرات این محصول با ظرفیت چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال را در فریپورت تگزاس  راه اندازی کرد.
از طرفی این رشد صادارت به دنبال افزایش تحویل کشتی‌های حمل گاز بسیار بزرگ (VLGC) جدید صورت گرفت. موضوعی که به کاهش چشمگیر نرخ کرایه های حمل ال پی جی دامن زد. نرخ کرایه حمل این محصول از خاورمیانه به شرق آسیا از حدود ۹۰ دلار در هر تن در سپتامبر سال ۲۰۱۵ به زیر ۲۰ دلار برای هر تن رسیده است. این در حالی است که نرخ کرایه حمل ال پی جی از منطقه گلف کوست ایالات متحده به آسیا نیز در مدت مشابه از ۱۷۰ دلار در هر تن به حدود ۵۰ دلار به ازای هرتن رسید.
این گزارش می افزاید: شرکت های پتروشیمی آسیا در حال حاضر آماده سرمایه گذاری برای افزایش کراکینگ ال پی جی به جای نفتا هستند. بسیاری از واحدهای کراکر نفتای این قاره قادرند تا سقف ۱۵ درصد ال پی جی را جایگزین خوراک اصلی خود کنند.
منبع : نیپنا