گاز مورد نیاز متانول کاوه از طریق خط لوله ششم سراسری با ظرفیت انتقال بیش از یک میلیون مترمکعب در ساعت، افزون بر تامین سوخت و خوراک پتروشیمی متانول کاوه، گاز دو واحد صنعتی دیگر را نیز تامین می کند.

 به گزارش پترون، شرکت متانول کاوه با هدف ساخت بزرگترین واحد تولید متانول کشور و جهان با ظرفیت تولید ٧ هزارتن درروز در بندر دیر واقع در استان بوشهر تاسیس شد که با تزریق گاز به این واحد صنعتی در دی ماه امسال، گام موثری در شکوفایی صنعت کشور و استان برداشته شد.مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر با اعلام خبرآغاز گاز رسانی به طرح متانول کاوه، اجرای این طرح را یکی ازعظیم ترین و مهم ترین طرح های گازرسانی شرکت گاز استان بوشهر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تکمیل زنجیره ارزش، اشتغال پایدار، جایگزینی سوخت و تکمیل زیرساخت های استان در بخش گازرسانی به صنایع عنوان کرد.غلامعباس حسینی افزود: این پروژه شامل ۱۷ کیلومتر خط انتقال به قطر ۲۴ اینچ، از خط ششم سراسری منشعب شده است که با ظرفیت انتقال یک میلیون و یکصدهزار مترمکعب در ساعت علاوه بر تامین سوخت و خوراک پتروشیمی متانول کاوه، سوخت و خوراک مورد نیاز دو واحد صنعتی دیگر شامل پتروشیمی سیراف انرژی و پتروشیمی فاتح کیمیا صنعت را نیز تامین می کند.

بر اساس اعلام مدیر عامل شرکت گاز استان بوشهر، وی هزینه اختصاص یافته جهت اجرای این طرح را بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود : در اجرای این پروژه ، دو ایستگاه گیرنده و فرستنده توپک و نیز دو ایستگاه اندازه گیری مورد بهره برداری قرار گرفته است.حسینی یادآور شد: این واحد صنعتی عظیم، ظرفیت ایجاد ۱۲۰۰ شغل بطور مستقیم را برای جوانان بومی استان فراهم نموده که این امر نویدی در راستای توسعه اشتغال با راه اندازی واحدهای صنعتی یادشده می باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر افزود: شرکت گاز استان بوشهر یکی از شرکت های گاز استانی است که با ۱۳ میلیارد متر مکعب فروش گاز سالانه و اختصاص بیش از ۹۹ درصد از فروش گاز به صنایع استان ، در جایگاه دوم گازرسانی به صنایع کشور قرار دارد.
متانول کاوه آماده راه اندازی
شرکت متانول کاوه به عنوان بزرگترین واحد تولید متانول در جهان با ظرفیت تولید روزانه هفت هزار تن بزودی به بهره برداری رسمی می رسد.
به گزارش خبرنگار نیپنا، شرکت متانول کاوه با هدف ساخت بزرگترین واحد تولید متانول در جهان با درجه کیفی A–A وظرفیت هفت هزار تن در روز در بندر دیر واقع دراستان بوشهر تاسیس شده است و هم اکنون آخرین مراحل پایانی ساخت خود را پشت سر می گذارد و این طرح تا پایان آبان ماه۹۳.۱۱درصد پیشرفت اجرایی داشته است.سرمایه گذاری پتروشیمی متانول کاوه با تشکیل کنسرسیومی با عاملیت بانک تجارت و مشارکت بانک های ملت، تجارت و صنعت و معدن انجام می شود.

متانول مایعی شفاف و بی رنگ است که به طورگسترده در تولید انواع مختلف مواد شیمیایی همانند فرمالدئید، رزین ها،DMEMTBE ، اسید استیک، حلال ها، الفین ها و غیره … استفاده می شود. همچنین متانول را می توان به عنوان یک منبع انرژی پاک برای توربین ها، اتومبیل ها، سوخت بیل های الکتریکی و غیره مورد توجه قرار داد که ضمن سازگاری با محیط زیست دارای ارزش حرارتی بالا و موثری نیز هست.
به گزارش نیپنا، ایران به دلیل بهره مندی از ذخایر عظیم گازی در صورت سرمایه گذاری در پروژه هایی نظیر MTO/NTP برای تولید الفین ها ازمتانول می تواند پیشتاز باشد.

کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، سنگاپور، تایوان، تایلند، ترکیه، اروپای غربی با جمع کل واردات ١۵ میلیون تن عمده ترین بازارهای هدف برای متانول صادراتی خاورمیانه محسوب می شوند.

 منبع : نیپنا