سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به پایداری انتقال گاز در تمام کشور باوجود صفر شدن واردات گاز از ترکمنستان گفت: روزگذشته ۴۳۰ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی مصرف شد.

به گزارش پترون، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به گازرسانی به بخش خانگی نیروگاه‌ها و صنایع پس از محدودیتی که ترکمن‌گاز برای ایران  ایجاد کرد،‌گفت: خوشبختانه شرایط  گازرسانی به مناطق شمالی کشور به صورت عالی در حال انجام است و تا کنون هیچ افت فشار گاز گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه روز گذشته که واردات گاز از ترکمنستان صفر شد توانستیم ۱۲۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌‌ها، ۸۰ میلیون متر مکعب گاز به صنایع و ۴۳۰ مترمکعب به بخش خانگی و تجاری ارسال کنیم.

این مقام مسئول در شرکت ملی گاز  ایران با اشاره به اینکه صادرات گاز ایران به ترکیه نیز بر اساس قرارداد ادامه دارد،‌گفت: ترکمن‌گاز با این کار می‌خواست برای ما مشکلاتی ایجاد کند اما با هوشمندی که شرکت ملی گاز ایران انجام داد خوشبختانه هیچ مشکلی برای تأمین گاز سراسر کشور وجود ندارد.

بوجارزاده تصریح کرد: اگر در آینده محدودیتی ایجاد شود ممکن است کمی از گاز پتروشیمی‌ها کم کنیم اما خوشبختانه تا کنون این موضوع رخ نداده است.

به گزارش خبرنگار فارس، از دیروز صبح شرکت ترکمن‌گاز همزمان با آغاز تعطیلات کریسمس علیرغم مذاکرات صورت گرفت بین مسئولان شرکت ملی گاز ایران و مسئولان این شرکت، گاز صادراتی به ایران را قطع کرد.

روز شنبه مسئولان شرکت ملی گاز ایران در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند مذاکرات شرکت ملی گاز و ترکمن‌گاز نتیجه داده و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امضاء شده است تا ۵ سال آینده واردات گاز از ترکمنستان ادام پیدا خواهد کرد.

این گزارش تصریح می‌کند: ترکمنستان به دلیل درخواست اضافه دریافت تقریباً ۲ میلیارد دلاری از ایران گاز صادراتی به این کشور را قطع کرد.