معاون وزیر نفت “بررسی مجدد اقتصاد و بازار طرح های با پیشرفت فیزیکی ناچیز و تعدیل آنها” را از برنامه های در دستور کار قرار گرفته عنوان کرد و گفت: عدم صدور مجوز جدید جهت اجرای طرح های متانول و تشویق طرح های متانول به ادغام با یکدیگر از برنامه های ماست.

به گزارش پترون ، «مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در همایش ملی چشم انداز صنعت پتروشیمی در ایران با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی در ایران قدمتی ۵۰ ساله دارد گفت: در اواخر دهه ۱۳۳۰ وزارت نفت وقت به منظور گسترش پتروشیمی در کشور بنگاه شیمیایی کشور را تأسیس نمود و شرکت مزبور در سال ۱۳۳۷ طرح احداث کارخانه کود شیمیایی مرودشت فارس را به اجرا گذاشت.

وی ادامه داد: از آنجا که رشد این صنعت نیازمند فعالیت های تخصصی گسترده تر و هماهنگ با صنعت نفت و گاز بود، به زودی ضرورت ایجاد سازمانی برای توسعه و هدایت صنعت پتروشیمی مشهود شد و به همین سبب در سال ۱۳۴۲ شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مالکیت دولت و تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران تأسیس گردید و کلیه فعالیت های مرتبط با ایجاد و توسعه صنایع پتروشیمی در این شرکت متمرکز شد.

شاهدایی در بیان مزیت های صنعت پتروشیمی اظهار داشت: دسترسی به خوراک با وجود منابع غنی نفت و گاز، موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران و دسترسی به آبهای آزاد، وجود بازار بزرگ داخلی، دسترسی به بازارهای منطقه ای و آسیا به خصوص چین و هند، وجود پیمانکاران متخصص داخلی، وجود سازندگان معتبر داخلی، زیرساخت های مناسب ایجاد شده در مناطق ویژه نظیر پتروشیمی ماهشهر و منطقه ویژه اقتصادی پارس و موجود نیروهای انسانی ماهر و متخصص از جمله مزیت ها در این بخش است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: منطقه ویژه ماهشهر ۲۰ مجتمع پتروشیمی دارد که ظرفیت اسمی آن ۲۵.۷ میلیون تن در سال است؛ همچنین در عسلویه ۱۲ مجتمع با ظرفیت اسمی ۲۴.۹ میلیون تن در سال داریم و در سایر مناطق نیز ۱۸ مجتمع پتروشیمی با ظرفیت اسمی ۱۱.۱ میلیون تن در سال در مدار بهره برداری هستند که در مجموع ۵۰ مجتمع با ظرفیت اسمی ۶۱.۵ میلیون تن در سال در کشور مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: در ۵۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۱۳۹۴ بر اساس اطلاعات مالی سال ۹۳ تعداد ۲۸ شرکت صنعت پتروشیمی برترین رتبه ها را کسب کرده اند که این امر نشان دهنده جایگاه ممتاز صنعت پتروشیمی در کشور است.

شاهدایی در خصوص چشم انداز صنعت پتروشیمی ایران گفت: دستیابی به ظرفیت اسمی در مجتمع های موجود، تکمیل طرح های نیمه تمام، تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر، توسعه سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی با تمرکز بر سرمایه گذاری مستقیم ، جذب سرمایه گذاری خارجی با هدف انتقال تکنولوژی، تکمیل زنجیره ارزش، تنوع محصولات صادرات محور و توسعه سرمایه و مدیریت با مشارکت شرکت های مهندسی و ساخت داخل، بخشی از چشم انداز صنعت پتروشیمی ایران است.

معاون وزیر نفت “بررسی مجدد اقتصاد و بازار طرح های با پیشرفت فیزیکی ناچیز و تعدیل آنها” را از برنامه های در دستور کار قرار گرفته صنعت پتروشیمی کشور عنوان کرد و گفت: عدم صدور مجوز جدید جهت اجرای طرح های متانول و تشویق طرح های متانول به ادغام با یکدیگر از دیگر برنامه های ماست.

وی افزود: مدیریت تعاملات بدون شرکت های پتروشیمی با رویکرد حفظ منابع ملی، حمایت از تقاضای انتقال طرح های داخل سرزمین به نواحی ساحلی خلیج فارس و دریای عمان و پیشنهاد طرح های جایگزین برای اینگونه طرح ها در صورت تقاضای ذینفعان، بازنگری و به روی آوری طرح های پتروشیمی بر مبنای اقتصاد و بازار جهانی با تعامل و همانگی وزارت نفت، کمک به توسعه صنایع پایین دست، تجاری سازی دستاوردهای تحقیقاتی شرکت پژوهش و فناوری از جمله دیگر اهداف ما در آینده است.

منبع : تسنیم