مدیرعامل تاپیکو گفت: نوک پیکان خصوصی سازی به سمت واحدهای پتروشیمی بود اما این واحدها خصوصی سازی نشد بلکه برای رد دیون به صندوق های بازنشستگی داده شد که این صندوق ها سازمان های توسعه گر نیستند بلکه فقط به دنبال تأمین حقوق آخر ماه بازنشستگان هستند.

به گزارش پترون، «محمدحسن پیوندی» مدیرعامل تاپیکو در همایش ملی چشم انداز صنعت پتروشیمی در ایران اظهار داشت: طی سالهای اخیر، تحولات غیرعادی قیمت در بازار نفت که شاهد افت قیمت ها از بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه به ۳۰ تا ۳۵ دلار در هر بشکه بودیم، شک و تردیدهایی  را در توسعه بخش پتروشیمی ایجاد کرد و سیکل سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی جهان که از روند سینوسی پیروی می کرد را تحت تأثیر قرار داد.

وی افزود: همچنین پدیده شوم داعش در منطقه به افت محسوس سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی خاورمیانه منجر شد و سیاست های عربستان نیز در جذب سرمایه ها در صنعت پتروشیمی این کشور، در روند سرمایه گذاری ها در دیگر کشورهای منطقه تأثیرگذار بود.

عضو سابق هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه “هیچ کس تصور نمی کرد شیل گس ها روی پتروشیمی تأثیر بگذارند”، گفت: همیشه منوال بر این بود که منبع اصلی تأمین انرژی در آسیا و منطقه خاورمیانه است و از این منطقه است که انرژی به اقصی نقاط جهان به خصوص اروپا و امریکا صادر می شود اما با ظهور و بروز پدیده شیل گس ها، شاهد انتقال اتان از امریکا به سمت اروپا هستیم و و حدود یک ماه پیش، نخستین کشتی حمل اتان از امریکا در بنادر انگلستان پهلو گرفت تا خوراک واحدهای کراکر اسکاتند را تأمین کند.

وی ادامه داد: خاورمیانه قرار بود منبع اصلی تأمین انرژی اروپا و آسیا باشد اما اکنون دارد این روند برعکس می شود و انرژی از امریکا به سمت آسیا و اروپا می رود.

پیوندی با بیان اینکه “امریکا با تکیه بر منابع گاز در شیل گس ها وارد بازار LNG می شود”، گفت: کشتی های حمل LNG امریکا قرار است از کانال پاناما تردد کنند و در این خصوص، طرح هایی با سرمایه گذاری سنگین به منظور عریض کردن این کانال در برنامه قرار گرفته است.

وی افزود: با تغییر خوراک واحدهای کراکر اروپا از نفتا به اتان، بازار پتروشیمی با کمبود پروپیلن مواجه خواهد شد که در این زمان، متانول های ایران نقش زیادی را در تأمین پروپیلن ایفا خواهند کرد.

مدیرعامل تاپیکو با انتقاد از روند خصوصی سازی ها در صنعت پتروشیمی گفت: نوک پیکان خصوصی سازی به سمت واحدهای پتروشیمی بود اما این واحدها خصوصی سازی نشد بلکه برای رد دیون به صندوق های بازنشستگی داده شد که این صندوق ها سازمان های توسعه گر نیستند بلکه فقط به دنبال تأمین حقوق آخر هر ماه بازنشستگان هستند.

پیوندی احداث واحدهای پتروشیمی در مرکز کشور را اشتباهی بزرگ خواند و گفت: واحدهای پتروشیمی باید در نوار ساحلی کشور احداث شوند، در حالی که ما با احداث خطوط انتقال اتیلن، احداث واحدهای پتروشیمی را از سوال به داخل کشور کشانده ایم.

این عضو سابق هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشمی با بیان اینکه “در همه جای دنیا تحویل گاز به واحدهای پتروشیمی بر اساس مشخصات آن واحد صورت می گیرد”، گفت: در کشور ما شرکت ملی گاز اینکار را انجام نمی دهد و گاز را با مشخصات واحد به تمامی واحدهای پتروشیمی و صنایع و نیروگاهها ارسال می کند که این درست نیست.

وی افزود: واحدهای پتروشیمی که در انتهای خطوط انتقال گاز قرار دارند معمولا از افت فشار گاز متأثر می شوند و وقتی در زمستان، گاز به بخش خانگی تخصیص می یابد در اولین اقدام، گاز واحدهای متانول و اوره قطع می شود که این کار در اقتصاد این واحدها اثر دارد.

منبع : تسنیم