معاون اقتصادی وزیر کار با اشاره به اینکه ۳۰ درصد تولیدات ۲۵ مجتمع پتروشیمی به بنگاه های وابسته به ۴ صندوق بازنشستگی این وزارتخانه تعلق دارد گفت: در فضای پسابرجام صنایع پایین‌دستی پتروشیمی باید برای رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال توسعه یابد.

به گزارش پترون، حجت میرزایی،معاون اقتصادی وزیر کار با حضور در همایش ملی چشم انداز صنعت پتروشیمی در ایران گفت:نقش اصلی در صادرات غیر نفتی، ایجاد زمینه برای توسعه صنایع پایین دستی، توسعه فرصت های شغلی و تامین ارز برای اقتصاد ملی  است که این موارد از مزیت های این صنعت است. هدف از تولید در صنایع بالادستی  بهره برداری بهینه از منابع زیرزمینی  است.

معاون وزیر کار تصریح کرد: اهمیت صنعت پتروشیمی قطعاً در آینده خیلی بیشتر از گذشته خواهد بود ضمن اینکه بار اصلی رشد اقتصادی کشور در سال های پیش رو بر عهده صنعت پتروشیمی خواهد بود.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ از تولیدات ۴۶ میلیون تنی صنعت پتروشیمی در بیش از ۲۵ مجمتع پتروشیمی کشور که در شمال، جنوب، غرب و مرکز ایران استقرار یافته‌اند، به بنگاه های وابسته به ۴ صندوق بازنشستگی وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعلق دارد.

وی افزود: همچنین در ۵ طرح بزرگ سرمایه گذاری که در استان‌های فارس و ایلام آغاز شده است، صندوق های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سهامداران اصلی هستند. مهمترین مزیت این خانواده پهناور سرمایه انسانی و مدیران مجرب و متعهدی هستند که در کنار کارآمدی بالا از انگیزه بالایی برای توسعه و بهره گیری از ظرفیت های داخلی و خارجی برخوردارند.

وی گفت: در فضای پسابرجام باید اقداماتی برای توسعه صنایع پایین‌دستی انجام شود که شاهد رشد اقتصادی و توسعه فرصت‌های شغلی باشیم.  تکمیل زنجیره صنایع در سطح ملی و پیوند صنایع کوچک و بزرگ عامل موثر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی  است.

منبع : تسنیم