سومین دوره آموزشی و تمرین ستادی پدافند غیرعامل شرکتهای پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با برتری شرکت پتروشیمی بندرامام به پایان رسید.

به گزارش پترون، سومین دوره آموزشی و تمرین ستادی پدافندغیرعامل شرکتهای پتروشیمی که با حضور ۱۵۰ نفر از مدیران، مسئولین و کارشناسان شرکتهای پتروشیمی این منطقه برگزار شده بود با برتری شرکت پتروشیمی بندرامام به پایان رسید.

این دوره سه روزه که در آن ۱۵۰ نفر از شرکتهای پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حضور داشتند، طی یک مراسم رسمی به کار خود پایان داد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در این مراسم که در روز ملی صنعت پتروشیمی برپاشد، طی سخنانی، پتروشیمی را صنعتی ارزش آفرین و مؤثر در اقتصاد توصیف کرد که باعث توسعه آینده کشور می شود که باید با  ایجاد ارزش افزوده بیشتر، از خام فروشی پرهیز کرد.

سیدامید شهیدی نیا، همچنین با تاکید بر رعایت الزامات پدافند غیرعامل، گفت: سازمان منطقه ویژه به عنوان فرماندهی ارشد در حوزه‌های HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه سعی دارد با برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم در تقویت این حوزه تلاش نماید.

وی، از مجریان دوره و همکاران سازمان منطقه ویژه در برگزاری این دوره تقدیر کرد و در خصوص ضرورت برگزاری این دوره خاطر نشان کرد: از مدت‌ها قبل با توجه به گسترده شدن حوزه تهدیدات به واسطه تغییرات و رویدادهای منطقه‌ای و نیز موقعیت منطقه ویژه از دیدگاه استراتژیک اقتصادی و صنعتی و نیز همجواری با مراکز جمعیتی و الزام استقرار یک نظام پایش و مدیریت بحران مبتنی بر مخاطرات و تهدیدات مفروض، ضرورت توجه به این مقوله محسوس بود.

فرمانده ارشد HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، موفقیت این دوره ها را براساس بازخوردهای دریافت شده بیش از انتظار ارزیابی کرد و در باره هدف برگزاری دوره گفت: ایجاد حس ضرروت توجه جدی به مقوله الزامات پدافند غیرعامل و رسیدن به یک ادبیات مشترک آن هم در قالب فضای بحث و تبادل نظر و رسیدن به اجماع هدف اصلی این دوره بود.

وی همچنین ایجاد یک فضای همدلی بین ستاد مدیریت بحران شرکت‌ها، منطقه و شهرستان آن‌هم در قالب و چارچوب بسیار منظم اداری و تمرین سازماندهی گروهی تحت یک فرماندهی را به عنوان دیگر هدف آن عنوان کرد و افزود: لزوم توجه به نظم و ایمنی به عنوان زیرساخت جلوگیری از شکل‌گیری مخاطرات فرآیندی و صنعتی انسان‌ساخت و نیز لحاظ نمودن ملاحظات امنیتی و آمادگی برای مقابله با تهدیدات در قالب نگاه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران نیز اهداف اصلی این دوره بودند.

طرح توانمند سازی پتروشیمی در حوزه پدافند غیر عامل

شهیدی نیا، در خصوص طرح توانمند سازی شرکتها در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران گفت: این طرح در سه فاز طراحی شده است که هم اکنون شاید مراسم اختتامیه ی فاز اول آن هستیم؛ در این فاز به دنبال آن بودیم که با ارائه چارچوب تهدیدات نسبت به بررسی آسیب‌پذیری‌های منطقه و مرور نقاط ضعف و قوت عملیاتی در شرایط بحرانی تبادل نظر نماییم.

وی افزود: در فاز دوم با توجه به نتایج تجزیه و تحلیل‌های انجام شده فاز اول، شرکت‌ها می‌بایست با توجه به تهدیدات از طریق ارزیابی دارایی‌های کلیدی، آسیب‌پذیری‌های موجود در واحد صنعتی خود را شناسایی نموده و براساس آن طرح‌های مقابله و مواجهه در قالب سناریوهای مرتبط با اشکال تهدیدات را تدوین نمایند و در فاز سوم جهت ایجاد آمادگی برای مقابله با پیامدهای تهدیدات از طریق طرح‌های مقابله تدوین شده نسبت به برگزاری رزمایش‌های متناسب با شرایط فنی واحدهای صنعتی اقدام می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در یک جمع بندی کمی از سه دوره ی برگزار شده اعلام کرد: در مجموع سه دوره کارگاه آموزشی و تمرین ستادی پدافند غیرعامل که با همکاری دانشگاه امام حسین(ع) و سازمان پدافند غیرعامل در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برگزار شد، ۴۱۵ نفر از ۳۰ شرکت در قالب ۱۸ تیم به صورت شبانه روزی و با حضور مدیران عامل شرکتها بعلاوه ۱۴ نفر از مدیران ستاد بحران شهرستان ماهشهر به ریاست فرماندار شهرستان بندرماهشهر شرکت داشتند.

در این مراسم که فرماندار شهرستان بندرماهشهر و مدیرعامل شرکت عملیات غیر صنعتی به عنوان نماینده شرکت کنندگان سخنرانی کردند، شرکت پتروشیمی بندرامام لوح تقدیر خود را از مدیران حاضر دریافت کرد.

منبع : نیپنا