نخستین همایش هم اندیشی روسای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی نفت، گاز و صنایع پتروشیمی در شرکت پالایش نفت بندرعباس برگزار شد.

به گزارش پترون، این همایش با هدف تشریح و استخراج الزامات طرح جامع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش کشور با حضور معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار و نمایندگان شرکتها نظرات خود را در رابطه با طرحهای پدافندی و اجرای طرح ارائه کردند.

بر اساس این گزارش طرح جامع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل به عنوان یک طرح مفهومی، نخستین طرح ملی در راستای دستیابی به مجموعه ای از راهکارهای مستمر و انعطاف پذیر و پیش بینی اقدامات پدافند غیرعامل به منظور کاهش آسیب پذیری و استمرار تولید است که به صورت آزمایشی در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اجرا می شود.

معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور در این همایش با اشاره به گستردگی تاسیسات شرکت ملی پالایش و پخش گفت: شناخت آسیب پذیری ها در مقابل تهدیدات از وظایف مهم پدافند غیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.

سردار مطیعی افزود: هر چند پدافند غیرعامل در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی یکی از زیرشاخه های HSE است اما باید دقت شود که دیدگاه پدافند غیر عامل بسیار بالاتر و گسترده تر از حداقل های ایمنی و یک نگاه ایمنی و امنیتی است.

وی با اشاره به وجود تهدیدهای سایبری و همچنین تحریم از سوی دشمنان نظام و مدیریت تولید و ذخیره سازی مناسب سوخت تصریح کرد: پدافند غیرعامل بر روی کنترل صنعتی و سرمایه گذاری های لازم در راستای تقویت بیشتر برنامه های پدافند غیرعامل تاکید دارد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز در این همایش گفت: پیشگیری از بروز حادثه هدف اصلی پدافند غیرعامل است.

مهندس نامور با اشاره به اهداف همایش هم اندیشی روسای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران صنایع نفتی گفت: انتقال تجربه و استفاده از اطلاعات شرکت ها در این زمینه و نقش این هم اندیشی در پیشرفت پروژه ها از هدف های مهم این همایش است.

وی افزود: باید با همدلی و خرد جمعی به گونه ای برنامه ریزی کرد که کمترین صدمه به نیروی انسانی به عنوان مهمترین سرمایه شرکت ها وارد شود و همچنین از خسارت رسیدن به تجهیزات نیز پیشگیری کرد و لازمه آن بستر سازی  با  استفاده از فرهنگ سازی، آموزش و مشارکت همه کارکنان است.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: با استفاده از اصول پدافند غیرعامل باید آمادگی جسمی و ذهنی در کارکنان فراهم شود تا در مواقع بحران به ویژه در صنایع استراتژیک مانند پالایشگاه که تاثیر مستقیم بر جامعه دارند بتوان بحران را کنترل کرد.

مهندس نامور افزود: با اندیشه و تفکر، فرهنگ سازی ، مشارکت کارکنان می توان پتانسیل های خطر را شناسایی کرد و بحران را کنترل کرد و خسارت را به حداقل رساند و مهمتر اینکه در کمترین زمان به شرایط عادی بازگشت.

وی در این همایش با اشاره به طرح های پدافند غیرعامل در شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: مقاوم سازی واحدهای عملیاتی، ساخت مخازن ذخیره سازی جدید، برگزاری ۲۸ مانور در یک سال گذشته، انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با شرکت های نفتی منطقه، استقرار سامانه مدیریت امنیت اطلاعات( ISMS )، آماده سازی طرح افزایش ضریب امنیتی مرکز کنترل شبکه بخشی از برنامه های پدافند غیر عامل در پالایش نفت بندرعباس است.

بر اساس این گزارش در ادامه این همایش طرح ها و اقدامات شرکت پالایش نفت بندرعباس در حوزه پدافند غیرعامل به عنوان الگوی برتر در بین شرکت های پالایشی تشریح و الزامات ضروری در راستای ارتقاء فعالیت های مربوط به حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شرکت ها تصویب شد.

در ادامه این نشست کارگروه تخصصی کمیته پدافند غیرعامل و مدیریت بحران چهار شرکت اصلی وزارت نفت با حضور معاون HSE و پدافند غیرعامل وزارت نفت در خصوص روند فعالیت های پدافند غیرعامل و مدیریت بحران برگزار شد.

منبع : روابط عمومی شرکت پالایش بندر عباس