بانک جهانی از رشد ۳۱ درصدی هدر رفت گاز در میادین نفت و گاز ایران خبر داد و اعلام کرد در سال ۲۰۱۵ معادل گاز وارداتی از ترکمنستان در میادین نفت و گاز ایران دود شد.

به گزارش پترون ، بانک جهانی در گزارشی از وضعیت هدر رفت گاز طبیعی در میادین نفت و گاز جهان اعلام کرد روند افزایشی انتشار گاز در میادین نفت و گاز جهان از سر گرفته شده است.

در حالی که بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی پرت گاز در میادین نفت و گاز جهان با کاهش ۲۰ درصدی طی سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ مواجه شده بود در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ شاهد رشد پرت گاز در میادین نفت و گاز جهان بوده ایم به طوری که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۴۱ میلیارد مترمکعب، در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۴۵ میلیارد مترمکعب و در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۴۷ میلیارد مترمکعب گاز در میادین نفت و گاز به هدر رفته است.

افزایش تولید نفت در آمریکا و عراق مهمترین عامل افزایش انتشار گاز از میادین نفت و گاز جهان در فاصله سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ عنوان شده است.

بر اساس این گزارش روسیه جایگاه نخست جهان از نظر پرت گاز را در سال ۲۰۱۵ داشته است و در این سال بالغ بر ۲۱ میلیارد مترمکعب گاز از میادین نفت و گاز این کشور به هدر رفته است. عراق با ۱۶ میلیارد مترمکعب در جایگاه دوم قرار گرفته است.

در ایران نیز میزان هدر رفت گاز از میادین نفت و گاز این کشور در سال میلادی گذشته ۱۲ میلیارد مترمکعب، تقریبا معادل گاز وارداتی ایران از ترکمنستان، برآورد شده است. ایران از این نظر در جایگاه سوم جهان قرار گرفته است.

هدر رفت گاز از میادین نفت و گاز ایران در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۹.۱ میلیارد مترمکعب بوده که بدین ترتیب در سال ۲۰۱۵ شاهد رشد ۳۱ درصدی هدر رفت گاز نسبت به دو سال قبل از آن بوده ایم. میزان هدر رفت گاز در ایران طی سال ۲۰۱۴ نیز حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب بوده است.

آمریکا با ۱۱.۹۹ میلیارد مترمکعب و ونزوئلا با ۹ میلیارد مترمکعب در رتبه های چهارم و پنجم از نظر انتشار گاز از میادین نفت و گاز خود قرار دارند.

در میان کشورهای جهان نیجریه طی سال های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای در جلوگیری از هدررفت گاز در میان نفت و گاز خود داشته است. در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۸ میلیارد مترمکعب گاز در میادین انرژی این کشور به هدر رفت اما این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۸ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

منبع : تسنیم