معاون وزیر نفت با اشاره به تهدید ترکمنستان برای قطع صادرات گاز به ایران، گفت: در صورت قطع گاز ترکمنستان نگرانی نداشته و بحران گازی در شمال کشور به وجود نخواهد آمد.

به گزارش پترون، حمیدرضا عراقی‌ درباره آخرین وضعیت مذاکرات گازی ایران-ترکمنستان، گفت: ترکمنستان در دولت قبل مقداری طلب از ایران داشته است که هم اکنون به دلیل این طلب، تهدید به قطع گاز ایران می کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با اعلام اینکه به طور قطع با تلاش‌هایی که در حال انجام بوده و با همراهی و کمک مردم، اجازه به وجود آمدن بحران در استان‌های شمالی کشور را نخواهیم داد، تصریح کرد: ایران در صورت قطع گاز از سوی ترکمنستان در ارتباطات کاری خود با این کشور بازنگری خواهد کرد و در نهایت ضرر نهایی را ترکمنستان می‌کند.

معاون وزیر نفت در امور گاز از مذاکره با مقام‌های ترکمنستان برای حل این موضوع خبر داد و افزود: امیدواریم ترکمنستان نسبت به اجرای کامل قرارداد و تفاهم‌هایی که داشته ایم، اهتمام ورزد.

این مقام مسئول، تاکید کرد: این در حالی است که ما در سه سال گذشته، همه بدهی خود را پرداخته‌ایم و بقیه موارد باید به صورت کارشناسی بررسی و تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به تولید و مصرف ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در کشور، بیان کرد: از این میزان حدود سه درصد آن، یعنی ۱۲ میلیون مترمکعب واردات از ترکمنستان است که خیلی قابل توجه نیست.

عراقی با بیان اینکه اگر چه میزان واردات گاز از ترکمنستان ناچیز است اما بخشی از نیازهای ما را در شمال تأمین می‌کند، تاکید کرد: هر چند که ایران از این کشور، امکان دریافت بیشتر گاز را داریم و همچنان تلاش می کنیم به صورت برد – برد ارتباط با این کشور را حفظ کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه با انجام پروژه های جدید گازرسانی، طول شبکه انتقال و انشعاب کشور به بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر رسیده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۶۸ درصد روستاها از این نعمت طبیعی بهره‌مند هستند.