یک کارشناس زمین شناسی گفت: ویژگی‌های ایستادگی در برابر شعله در نانورس‌ها به علت تشکیل لایه‌ای ذغالی در هنگام سوختن نانوکامپوزیت است.

به گزارش پترون، نازنین نمازی در گفت‌وگو با پایگاه خبری معدن نیوز بیان کرد: ذغال خود به عنوان عایق و یک ماده نسوز عمل کرده و میزان آزاد شدن گازهای فرار در سطح شعله را کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه تشکیل ذغال توجیهی برای بهبود ثبات نانوکامپوزیت در برابر حرارت، جداسازی فیزیکی پلیمر و قسمت سوخته آن است، ‌افزود: ممانعت از عبور گازها صفحات نانورس می‌توانند مسیری پر پیچ و خم ایجاد کنند که از نفوذ بخارهای گازی و مایعات به درون پلیمر جلوگیری کرده و علاوه برخواص برجسته در ممانعت عبورگازها باعث بهتر شدن مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر رطوبت نیز می‌شود.

نمازی تاکید کرد: پس از آن‌که نانورس‌هایی که به خوبی آماده شده و با مقادیر کم(کمتر از ۵ درصد) به یک ترکیب پلیمری اضافه شده می‌توانند نانوکامپوزیت‌های پلیمری (بدون تفاوت خیلی زیاد در ظاهر پلاستیک) تولید کنند که خصوصیات بسیار برجسته‌ای مانند وزن سبک تر، خواص ضدخش و خواص عبورناپذیری در برابر گازها و اشتعال‌پذیری کمتر ایجاد کنند.

نمازی تصریح کرد: نانو رس‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، درصنعت داروسازی وپزشکی مورد توجه بسیاری قرارگرفته‌اند. این رس‌ها درساخت انواع داروها به عنوان ماده خام وموادکمکی در سنتزدار و مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این کارشناس زمین شناسی خاطر نشان کرد: ازمونت موریلنت به دلیل داشتن خصوصیات تعلیق، انتشاروپراکندگی خوب وقالب دار شدن به عنوان مکملی خوب درپزشکی بسیار مورداستفاده قرارمی گیرد. قرارگرفتن مولکول‌های دارو در بین فضای بین لایه‌ای رس ها، می تواندکارایی آن را برای استفاده‌های بیولوژیکی تغییر دهد.

وی اظهار کرد: نانورس‌ها در داروها می‌توانند یک دارو را از تخریب محافظت کنند، جذب دارو را ازطریق تسهیل توزیع آن از غشای روده افزایش دهند، باعث تعدیل اثربدن برداروشده وتوزیع بافتی راتغییر دهند.