پترون – بعد از تلاشهای اتحادیه سراسری صنایع پایین دست پتروشیمی در حوزه های مختلفی نطیر جلوگیری از خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا ، ایجاد هسته های صادراتی ، حذف تعرفه های گمرکی عراق و برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم محصولات صنایع پایین دست پتروشیمی در ایام اریعین در شهر کربلا ، ایجاد بازوهای رسانه ای قدرتمند نظیر پترون و بولتن ویژه مدیران صنعت پلاستیک و سایر خدمات اتحادیه روزنامه دنیای اقتصاد در متنی  به قلم دوست عزیز جناب آقای محمد حسین بابالو به شرح ذیل در روزنامه امروز خود از این اقدامات تجلیل به عمل آورد.

 

خود نمایی تشکل های صنفی

با افزایش حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا، رشد حجم تولید در صنایع پایین‌دستی و همچنین افزایش صادرات این محصولات به بازارهای منطقه‌ای شاهد قدرت گرفتن تشکل‌های صنفی در صنایع پایین‌دستی هستیم.

این ویژگی مهم که در برابر بسیاری از تصمیمات حاکمیتی مقاومت کرده، تاکنون برای کل اقتصاد کشور مفید بوده و در برابر بسیاری از تصمیمات غیرکارشناسی موضع‌گیری فعالانه‌ای داشته است. اعتراض و مقاومت در برابر خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا، ایجاد هسته‌های صادراتی برای افزایش سهم بازار بیشتر در بازار مهمی همچون عراق به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار صادراتی محصولات نهایی در کشور، دورزدن تعرفه‌های واردات به عراق به کمک تشکل‌ها و شرکت‌های عراقی، برگزاری نمایشگاهی از تولیدات صنایع تکمیلی در شهر زیارتی کربلا در ایام اربعین و اوج تقاضای فصلی در این کشور، ایجاد دفاتر و دبیرخانه‌های اجرایی در کنار ایجاد بازوهای رسانه‌ای قدرتمند و حرفه‌ای و همچنین تشکیل چند پاویون مختلف برای حضور در نمایشگاه‌ها و بازارهای سایر کشورها کارنامه‌ای قابل قبول از این قبیل تشکل‌ها را ارائه می‌کند هرچند که هنوز هم اختلافاتی وجود دارد.

موضع‌گیری در برابر زمان برگزاری نمایشگاه ایران پلاست پس از تغییر زمان این رخداد مهم پلاستیکی، چندگانه بودن نظرات و نبود وحدت رویه درخصوص برخی رخدادهای مهم، رقابت‌های پنهانی اعضا با یکدیگر و همچنین واقعیت‌های تصمیم‌سازی و فعالیت‌های صنفی را باید وجه دیگر رفتارهای این قبیل تشکل‌ها به شمار آورد که متاسفانه برخی نقاط ضعف یا ناکامی‌ها را به وجود آورده است. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که تغییر زمان ایران پلاست به دلیل تلاقی با نمایشگاه پلاستیک دوسلدورف آلمان بوده که با موضع‌گیری شدید بسیاری از تشکل‌های صنف پلاستیک همراه شد البته این فقط یک احتمال است. در هر حال تلاش برای تغییر زمان ایران پلاست تاکنون که موثر و موفق نبوده است.