ساخت یک مجتمع ۸۰۰ هزارتنی تولید اتیلن با مشارکت کویت در چین آغاز شد و قرار است این طرح تا سال ۲۰۲۰ تکمیل شود.

 به گزارش پترون ، شرکت پتروشیمی چین یا گروه ساینوپک (Sinopec Group) عملیات احداث یک مجموعه تولید اتیلن را در شهر ژانژیانگ واقع در جنوب این کشور آغاز کرده است. این پروژه عظیم که شامل ساخت یک پالایشگاه نیز می شود؛ در قالب یک طرح مشترک (JV) میان چین و کویت کلید خورد. فاز اول این پروژه شامل یک مجموعه تولید اتیلن با ظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار تن و یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۰ میلیون تن در سال خواهد بود. بر اساس گزارش منتشرشده توسط رسانه های چینی، اگر چه پیش بینی می شود که مجموعه تولید اتیلن تا سال ۲۰۲۰ در مدار تولید قرار گیرد؛ اما پالایشگاه یادشده احتمالا یک سال زودتر به بهره برداری می رسد.
مگا پروژه های در نظر گرفته شده قرار است بر اساس یک توافقنامه اولیه با طرف کویتی اجرایی شوند. بر اساس این توافقنامه هر یک از دو شرکت سهمی معادل ۵۰ درصد از این طرح توسعه ای عظیم برای احداث یک مجموعه انرژی در شهر ژانژیانگ چین را در اختیار خواهند داشت.

برآورد می شود، مجموع سرمایه گذاری پیش بینی شده برای اجرای پروژه های مذکور در حدود پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون یوان (معادل ۸۴۸ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار) خواهد بود. مطابق برنامه ریزی ها سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون یوان (معادل ۵۴۶ میلیون و ۶۶۰ هزار دلار) جهت اجرای فاز اول اختصاص دارد.
گفتنی است؛ شرکت پتروشیمی چین یا گروه ساینوپک بزرگترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی و همچنین بزرگترین پالایشگر نفت در آسیا به شمار می رود. این شرکت توسط سازمان ساساک و زیر نظر شورای مرکزی جمهوری خلق چین اداره می شود.
منبع : نیپنا