مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی نخستین «دورنمای جهانی گاز ٢٠۴٠» را رونمایی می‎کند.

 

به گزارش پترون، این نهاد «دورنمای جهانی گاز ٢٠۴٠» را در  ١٧ ژانویه ( ٢٨ دی‎ماه) در مقر خود در دوحه قطر، منتشر می‎کند. در سخنرانی ویژه ماهانه گاز، سید محمد حسین عادلی، دبیر کل جی‎یی‎سی‎اف، این سند را معرفی خواهد کرد.

پیش از این، جی‎یی‎سی‎اف الگوی جهانی گاز را نیز منتشر کرده بود و «دورنمای جهانی گاز ٢٠۴٠» نیز نخستین دورنمای جامع متمرکز بر گاز طبیعی است که در جهان منتشر می‎شود. در رویداد انتشار این دورنما، مهمانانی برجسته، از جمله سفیران، دیپلمات‎ها، چهره‎های دانشگاهی، مدیران شرکت‎های بین‎المللی نفت و گاز و همچنین کارشناسان ارشد و تحلیل‎گران بخش گاز و انرژی حضور خواهند داشت. پس از سخنرانی، یک جلسه تعاملی درباره این موضوع برگزار خواهد شد.

جی‎یی‎سی‎اف یک نهاد بین‎المللی و دولتی است که چارچوبی برای تبادل تجربه و اطلاعات میان کشورهای عضو آن فراهم می‎کند. این مجمع گردهمایی تولیدکنندگان عمده گاز در جهان به شمار می‎آید و به عنوان یک نهاد بین‎المللی دولتی با هدف افزایش سطح همکاری و تقویت همگرایی میان کشورهای عضو ایجاد شده است.

الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات، ونزوئلا، کشورهای عضو این مجمع هستند. آذربایجان، عراق، قزاقستان، هلند، نروژ، عمان و پرو نیز اعضای ناظر این نهاد به شمار می‎آیند.

منبع : شانا