عرضه محصولات شرکت های خارجی در بورس کالا به التهاب بازار محصولات پتروشیمی پایان می دهد.

امید محمدی نجات، کارشناس پتروشیمی کارگزاری نواندیشان بازار سرمایه در گفتگو با پترون با بیان اینکه تعیین کف عرضه برای محصولات پتروشیمی به مرور باعث کاهش التهاب معاملات بورس کالا خواهد شد، افزود:این اقدام قطعا به نفع شرکت های مصرف کننده صنایع پایین دستی است.
محمدی اظهار داشت:اگر تولیدکننده این اطمینان داشته باشد که هر هفته گرید مصرفی خط تولیدش، در یک تناژ حداقلی عرضه خواهد شد با برنامه ریزی برای خرید از رقابت غیر منطقی اجتناب می کند.تا زمانیکه شرکت های پتروشیمی بصورت انحصاری و بدون رقیب در بازار داخلی مشغول به فعالیت هستند، تمامی تلاش ها و تصمیمات برای بهبود روند معاملات بورس کالا تاثیرات مقطعی خواهد داشت.
وی افزود:در حال حاضر شرکت های پتروشیمی ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا هستند، ولی تا حدودی این موضوع رعایت نمی شود.به نظر بنده حتی با الزام قانونی هم نمیشه شرکت های پتروشیمی را ملزم به عرضه در بورس کالا نمود.حتی با افزایش مزیت های عرضه در بورس کالا هم نمیتوان به این مهم دست پیدا کرد.
این کارشناس بورس کالا در پایان گفت:تنها راه حل این موضوع پذیرش شرکت های خارجی در بورس کالا جهت فروش مستقیم و بدون واسطه محصولاتشان در بورس کالای ایران است.