مدیر طرح خط لوله اتیلن غرب گفت: ایستگاه تقویت فشارسنندج آماده فعالیت است اما تا تکمیل نهایی پتروشیمی کردستان، کمپرسورها خاموش هستند.

 به گزارش پترون،مسعود میسمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا، با اشاره به این که خط اتیلن غرب تا تکمیل طرح های دردست ساخت نیازی به دو ایستگاه تقویت فشار سنندج و اهواز ندارد اظهارکرد: واحدهای مصرف کننده اتیلن مانند طرح پتروشیمی کردستان باید وارد مدارتولید شوند تا کمپرسورها ی ایستگاه تقویت فشارروشن شده و فعالیت خود را آغاز کنند.
وی با تاکید براین که هم اکنون ۸ کمپرسور در ۳ ایستگاه در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: پیش بینی می شود پتروشیمی کردستان تا پایان سال وارد سرویس شود و در صورت افزایش تقاضا، ایستگاه های تقویت فشار سنندج و اهواز(خط لوله اتیلن غرب) با تمام ظرفیت وارد مدار می شوند.مدیر طرح خط لوله اتیلن غرب با تاکید براین که به لحاظ اجرایی هیچ مانعی برای استفاده از ایستگاه های تقویت فشار اهواز و سنندج وجود ندارد گفت: ۱۷۰۰ کیلومتر از ۲۷۰۰ کیلومتر پروژه خط اتیلن غرب اجرا شده است و ۱۰۰۰ کیلومتر باقی مانده مربوط به “دنا” است که پتروشیمی های دهدشت، کازرون، ممسنی، بروجن و گچساران از آن بهره مند خواهند شد.میسمی افزود: در فاز ۳ خط نیز، پتروشیمی های همدان و تبریز قرار است که ازخط اتیلن غرب بهره مند شوند.تلاش دولت برای واگذاری اجرای خط به بخش خصوصیوی با تاکید بر این که هنوز فاز ۳ اجرایی نشده است، گفت: تاکنون مصوبه ای برای تامین بودجه دریافت نشده است و دولت درصدد واگذاری خط به بخش خصوصی است و دولت باید تصمیم بگیرد که خط را اجرا یا واگذار کند.مدیر طرح خط لوله اتیلن غرب با اشاره به این که کمپرسورها، تجهیزات و لوله ها تامین شده است، تصریح کرد: اجرای خط منوط به تامین بودجه است.

تلاش پتروشیمی تبریز برای اجرای خط در فاز۳
میسمی اظهارکرد: بر اساس مصوبه سال ۱۳۸۸ درصورت وجود گاز به میزان کافی، به پتروشیمی تبریز نیز اتیلن عرضه می شود. بر همین اساس پتروشیمی تبریز پیش از این ابراز تمایل برای اجرای خط کرده بود که در مقطعی منصرف شد اما دوباره درنظر دارد که خط را اجرا کند.
وی با اشاره به این که پتروشیمی ایلام نیز بخشی از خط را خود اجرا کرد تا از خط اتیلن غرب بهره مند شود، افزود:پتروشیمی تبریز درحال حاضر تلاش می کند تا مجوزهای مربوطه را بگیرد و فاز ۳ درحوزه پتروشیمی تبریز نیز اجرایی شود.
مدیر طرح خط لوله اتیلن غرب با تاکید براینکه هنوز پتروشیمی های بروجن و همدان برای اجرای خط ابراز تمایل نکردند، گفت: دولت باید اجرای خط را هم مصوب کند وهم بودجه تخصیص دهد چرا که صرف تصویب، کفایت نمی کند.
میسمی با اشاره به این که NPC در گذشته ۵۰ درصد هزینه های خط را پرداخت کرده، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی پس از واگذاری واحد ها، بودجه ای برای توسعه در اختیار ندارد.
وی درمورد بودجه مورد نیاز اجرای ۱۰۰۰ کیلومتر باقی مانده از خط اتیلن غرب، تصریح کرد: زمان اجرا در برآورد بودجه بسیار مهم است. برآورد بودجه صورت گرفته مربوط به گذشته است و اکنون با توجه به گذشت زمان، برآوردهای قدیمی معتبر نیستند.
به گزارش نیپنا، خط لوله اتیلن غرب با بهره گیری از تازه ترین فناوری های روز جهان ساخته شده و از نظر نکات فنی و ایمنی، بالاترین استانداردهای بین المللی را دارد.در هر ٢۵ کیلومتر از خط، یک ایستگاه ایمنی تعبیه شده است که شیرهای اطمینان در آن ها وجود دارد و در هر ٢٠٠ کیلومتر نیز یک ایستگاه توپک رانی هوشمند وجود دارد که به طور منظم و طبق برنامه ریزی خط لوله را کنترل می کند؛ همچنین یک سیستم الکترونیکی نشت یاب همزمان مشغول به فعالیت خواهد بود. سه اتاق کنترل در عسلویه، گچساران و سنندج بر نحوه فعالیت خط نظارت خواهند داشت.از سوی دیگر دکل های مخابراتی مستقل و خط تلفن ویژه در هر ٢۵ کیلومتر در نظر گرفته شده است و در سراسر خط نیز یک خط کابل نوری وجود دارد.اتیلن ارسالی پتروشیمی کاویان از ١١ استان عبور کرده وخوراک ١٢مجتمع پتروشیمی ساخته شده یا در حال احداث با سرمایه گذاری ۸.۵ میلیارد دلاری را تامین خواهد کرد.خط لوله اتیلن غرب خوراک مجتمع های پتروشیمی واقع در استان های خوزستان، فارس، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، ایلام و همدان را تامین می کند.