مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان که رکورد برداشت گاز در میدان گازی پارس جنوبی امسال شکسته می شود؛ گفت: تا پایان امسال ١۴٠ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز از این میدان افزوده می شود.

به گزارش پترون، محمد مشکین فام، امروز (سه شنبه، ٣٠ آذرماه) همزمان با هجدهمین سالگرد تاسیس شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری با خبرنگاران به ارائه گزارش عملکرد این شرکت پرداخت و افزود: تاکنون سابقه نداشته است که در طول یکسال ظرفیت برداشت گاز از میدان پارس جنوبی ١۴٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

وی سال ٩۵ را سالی خوب برای شرکت نفت و گاز پارس به لحاظ برداشت گاز از این میدان مشترک اعلام کرد و افزود: تا امروز ٩۵ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز از این میدان اضافه شده است که تا پایان امسال مقدار افزایش به ١۴٠ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

مشکین فام حجم برداشت گاز از میدان پارس جنوبی در سال ٩٢ را از ١٠ فاز ٢٨٢ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد که هم اکنون با انتقال گاز فاز ٢١ به شبکه سراسری این رقم به ۵٠٠ میلیون مترمکعب در روز رسیده است. تا پایان این هفته نیز با وارد مدار شدن ردیف دوم پالایشگاه فاز ٢٠، برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵١۵ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: در مجموع برای توسعه کامل میدان گازی پارس جنوبی باید ٩١ میلیارد دلار سرمایه گذاری شود که از سال ٧٧ (آغاز توسعه فازهای پارس جنوبی) تا آذرماه امسال حدود ٧٠ میلیارد دلار از این رقم برای توسعه فازهای پارس جنوبی هزینه شده است.

مشکین فام ادامه داد: براساس برنامه ریزی انجام شده در آینده نیز ٢١ میلیارد دلار دیگر برای توسعه فازهای باقیمانده میدان گازی پارس جنوبی هزینه خواهد شد.

تولید ٨٧٩ میلیارد مترمکعب گاز طی ١٣ سال 

وی کل تولید میدان گازی پارس جنوبی را تا پایان سال ٩۴ حدود ٨٧٩ میلیارد مترمکعب اعلام کرد که از محل این مقدار گاز برداشت شده ٣٧٨ میلیارد دلار درآمد عاید کشور شده که حدود چهار برابر سرمایه گذاری انجام شده برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی است.

مشکین فام افزود: برای نمونه ایران در سال ٩۴ در مجموع ١٣١ میلیارد مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی برداشت کرد که از محل این برداشت، ۴۶ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور ایجاد شد.

وی کل مساحت میدان مشترک گازی پارس جنوبی را ٩ هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع اعلام کرد که سه هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع آن در ایران قرار دارد و افزود: هشت درصد ذخیره گاز دنیا در این مخزن مشترک جای گرفته است؛ ضمن این که ١۴ تریلیون مترمکعب ذخیره گاز و ١٨ میلیارد بشکه هم ذخیره میعانات گازی این میدان است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ٩۶ همه فازهای پارس جنوبی به جز فاز ١١ که به تازگی موافقت نامه اصولی (HOA) آن با کنسرسیوم توتال، شرکت ملی نفت چین (سی‎ان‎پی‎سی) و پتروپارس امضا شد؛ تکمیل می‎شود.

وی افزود: با فرض گاز ٢۵ سنتی و میعانات گازی ۵٠ دلاری؛ با تکمیل فازهای پارس جنوبی روزانه ٢٧٢ میلیون دلار معادل ٩٠ میلیارد دلار در سال درآمد برای کشور ایجاد خواهد شد.

فعالیت ١٠ پالایشگاه گازی در پارس جنوبی 

وی با بیان این که براساس برنامه ریزی انجام شده ١٣ پالایشگاه در میدان گاز پارس جنوبی فعالیت خواهند کرد، افزود: تاکنون ١٠ پالایشگاه اجرا شده است و یا این که در حال بهره برداری است.

به گفته مشکین فام با تکمیل فازهای پارس جنوبی سرانجام ۴٠ سکوی گازی نصب و ۴١۵ حلقه چاه حفاری خواهد شد؛ ضمن این که تاکنون ٢ هزار و ۴٠٠ کیلومتر خط لوله دریایی اجرا شده و ٢۵ سکو هم نصب شده است که با احتساب سکوهای فاز ١١، ١۵ سکوی دیگر نیز در آینده نصب خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: همچنین ٢۵٨ حلقه چاه هم تحویل بهره بردار شده است.

منبع : شانا