تحلیلگران موسسه وودمکنزی برآورد کرده‌اند که مجموع ظرفیت پالایشی پالایشگاه‌های آسیا در سال آینده میلادی ١,۵ درصد افزایش خواهد داشت که این، بیشترین رشد از سال ٢٠١۴ میلادی به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، موسسه تحقیقات و مشاوره انرژی وودمکنزی پیش‌بینی کرد: پالایشگران آسیا رشد ظرفیت خالص پالایشی را در سال ٢٠١٧ میلادی به بیشترین میزان در سه سال اخیر خواهند رساند و تقاضای نفت در این منطقه افزایش خواهد یافت.

به گزارش این موسسه، پالایشگاه‌های جدید و به تازگی گسترش یافته در این کشورها از جمله چین و هند، با افزودن روزانه ۴۵٠ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی خود در سال آینده میلادی، توقف فعالیت ها در تأسیسات پالایشی ژاپن را جبران خواهند کرد. این افزایش از سال ٢٠١۴ میلادی بیشترین میزان خواهد بود.

سوشانت گوپتا، مدیر تحقیقات پالایش آسیا در موسسه یادشده گفت: به علت گسترش پالایشگاه‌های آسیا و ایجاد تأسیسات جدید در این منطقه، انتظار می‌رود که تقاضا برای نفت خام سنگین در این قاره برای سال آینده میلادی افزایش یابد.

اما با توجه به همزمان شدن افزایش ظرفیت پالایشی در آسیا و اجرای توافق مشترک کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید، که به کاهش مازاد عرضه و رشد قیمت نفت خواهد انجامید، ممکن است بازار نفت این منطقه تحت فشار قرار گیرد.

موسسه وودمکنزی گزارش کرد: پالایشگا‌های جدید و قدیمی بروز شده در کشورهای آسیایی از جمله چین و ویتنام هم اکنون اعلام کرده‌اند که قصد دارند ظرفیت پالایشی خود را برای سال آینده میلادی افزایش دهند و پیش‌بینی می‌شود که این رشد، افت روزانه ۴٠٠ هزار بشکه از ظرفیت پالایشی ژاپن را جبران کند.

علت کاهش ظرفیت پالایشی در ژاپن افت تقاضای داخلی در این کشور ذکر شده است.

عراق به منظور تأمین خوراک پالایشگاه‌های آسیا هم اکنون با کشورهای این منطقه قرارداد فروش امضا کرده است و همچنین ایران قصد دارد تا سال آینده میلادی ساخت یک خط لوله و پایانه صادرات نفت خام را تکمیل کند.

کویت و عربستان نیز برای ازسرگیری تولید مشترک از میدان‌های نفتی اعلام آمادگی کرده‌اند.

اگرچه انتظار می‌رود که با اجرایی شدن توافق اوپک عرضه جهانی نفت کاهش یابد، با توجه به اینکه این سازمان قصد دارد سهم خود را در بازار آسیا حفظ کند، روبه‌رو شدن این منطقه با کمبود عرضه دور از انتظار است.

اعضای اوپک ٣٠ نوامبر (١٠ آذر ماه) در نشست وین با کاهش تولید به میزان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز به منظور رساندن سقف تولید خود به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز برای مدت ۶ ماه از اول ژانویه ٢٠١٧ توافق کردند.

کشورهای تولید کننده عمده غیرعضو این سازمان مانند روسیه نیز در تاریخ ١٠ دسامبر (٢٠ آذر ماه) متعهد به کاهش تولید تا میزان ۵۵٨ هزار بشکه در روز برای همراهی با اوپک شدند. مجموع تولید نفت جهان با توافق وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، یک میلیون و ٧۶٠ تا یک میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز کاهش می‎یابد.