معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: تفاهم نامه مطالعات لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت مرسک دانمارک امضا شده و این شرکت در مطالعات لایه نفتی فعال شده است و به دنبال این هستیم که در آینده ای نزدیک اقدام به امضای موافقتنامه (HOA) توسعه لایه نفتی کنیم.

به گزارش پترون، «غلامرضا منوچهری» معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: توسعه لایه نفتی پارس جنوبی از اولویت های وزارت نفت است و برای فاز دوم توسعه آن در قالب قراردادهای جدید نفتی برنامه ریزی شده است.

وی افزود: تفاهم نامه (MOU) مطالعات لایه نفتی پارس جنوبی با شرکت مرسک دانمارک امضا شده و این شرکت در مطالعات لایه نفتی فعال شده است و به دنبال این هستیم که در آینده ای نزدیک اقدام به امضای موافقتنامه (HOA) توسعه لایه نفتی کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه “کدام شرکت برای امضای موافقتنامه توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مطرح است؟”، گفت: با شرکت های مختلفی در حال مذاکره هستیم.

وی ادامه داد: تا پایان سال جاری شاهد آغاز تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در فاز اول توسعه آن هستیم.

به گزارش تسنیم، لایه‌های نفتی پارس جنوبی در فاصله تقریبی ۱۰۰ کیلومتری ساحل ایران، در میانه خلیج فارس در مجاورت مرز مشترک آبی ایران و قطر قرار دارد. برآوردها در خصوص میزان نفت درجای لایه نفتی پارس جنوبی بسیار متفاوت است به‌طوری که میزان نفت درجا در این مخزن مشترک بین ایران و قطر از ۱.۶ میلیارد بشکه تا ۲۰ میلیارد بشکه برآورد شده است.

این مخزن مشترک نفتی در سمت ایران با نام “لایه‌های نفتی پارس جنوبی” و در سمت قطر با نام میدان “الشاهین” شناخته می‌شود. در حالی که قطر از سال ۱۹۹۲ میلادی (۱۳۷۱ شمسی) توسعه لایه نفتی مشترک با ایران در پارس جنوبی را آغاز کرده بود و تولید قطر در سالهای اخیر به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است؛ شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۸۳ قرارداد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را با شرکت توسعه پتروایران امضا کرد اما در مدت ۱۲ سال گذشته از امضای این قرارداد، ایران نتوانسته حتی یک قطره نفت از این مخزن مشترک برداشت داشته باشد.