ecaafbfb-466d-4296-8a7f-34bcbe70f884

وزیرنفت با بیان این که اوپک نشان داد در عین رقابت و حتی داشتن اختلافات شدید سیاسی باز با هم همکاری و تعامل دارد، گفت: من فکر می کنم با همکاری غیر اوپکی ها، قیمت نفت خیلی محکم بالای ۵٠ دلار برای هر بشکه بایستد.

به گزارش پترون، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، ١١ آذرماه) در بخش خبری ١۴ از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران نتایج یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی وزیران و نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین را تشریح کرد.

اصل توافق اوپک چه بود و چطور شد که با وجود کاهش سهمیه دیگر اعضای این سازمان با افزایش سهمیه تولید نفت خام ایران موافقت شد؟

وزیر نفت ضمن تبریک حلول ماه ربیع المولود گفت: این تصمیم، تصمیم مهمی است، اوپک بیش از ٢ سال در بازار منفعل بود. بعضی ها می گفتند اوپک دیگر مرده است.در الجزایر نشانی از زنده بودن اوپک نمایان شد و این تصمیم را گرفتیم که تولید اوپک را به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه در روز برسانیم، در واقع تصمیم نشست ١٧١ اوپک همان است و مقدار سهمیه هر کشور برای کاهش در این نشست تعیین شد.

با تصمیم نشست ١٧١ اوپک، اعضای این سازمان یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه کاهش تولید خواهند داشت که تولید اوپک را به ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه درروز می رساند؛ همه کشورها موظف شدند ۴,۵ درصد از آخرین تولید خود را که بر پایه ماه اکتبر است کاهش دهند جز ایران؛ پایه تولید نفت خام ایران، پس از ماه‎ها جنگ اعصاب، درگیری، آمد و رفت و بحث‎های فراوان و اعصاب خرد کن، سرانجام بر مبنای  بالاترین رقم تولید تاریخی ایران در سال ٢٠٠۵ بر مبنای گزارش منابع ثانویه ، سه میلیون و ٩٧۵ هزار بشکه در روز گذاشته شد و بر این اساس، همانطور که در گزارش هم خواندید موافقت شد ایران تولید خود را به طور میانگین ٩٠ هزار بشکه نسبت به رقم ماه اکتبر، در ۶ ماه آینده که دوره اعتبار این تصیم است، افزایش دهد.

با وجود این که به‎هر حال در اوپک با کشورها همکاری می کنیم در بازار رقیب هستیم چطور شد اعضا، به‎ویژه عربستان این توافق را پذیرفت؟

وزیرنفت پاسخ داد: ببینید، این یک مطلب بسیار مهم است که ما در زندگی خود و در زندگی حکومتی مان باید به آن توجه کنیم یعنی می شود در عین رقابت و حتی داشتن اختلاف‎های شدید سیاسی باز با هم همکاری و تعامل داشت، نمونه خوب این موضوع هم اکنون اوپک است یعنی در واقع در عین حالی که اعضا با هم رقابت دارند و بعضی از مواقع اختلاف‎های شدید سیاسی داریم، اما توانستیم تعامل کنیم.

بخشی از تعامل به قدرت کشور است. قدرت شما برای تولید؛ قدرت هر کشور برای تولید و ظرفیت مازاد تولید حرف اول و آخر را در اوپک می زند. شما اگر قوی باشید می توانید حرفتان را جلو ببرید اما اگر ضعیف باشید با خواهش و تمنا کسی به حرف و کار شما گوش نمی دهد.

ما در این موضوع نه تنها در وزارت نفت بلکه در کشور ایستادگی داشتیم و روی حرفمان ماندیم که باید وضع تولید ایران به سطح پیش از تحریم‌ها برسد که البته خیلی ها هم به ما انتقاد کردند که شما با این کارتان قیمت نفت را کم می کنید حتی کاریکاتور بنده را کشیدند و نوشتند؛ مفت فروش. اما سرانجام ما ایستادیم و منافع ملی برایمان اصل بود و الحمدالله خداوند کمک کرد و نتیجه داد.

پیش بینی بازار همیشه کار سختی است اما از دیشب تا کنون میانگین قیمت نفت بیش از پنج دلاربرای هر بشکه افزایش یافته است.فکر می کنید تا یک ماه آینده که تصمیم اوپک اجرایی می شود و فصل سرما هم است و درکنار دیگر متغییرهای بازار آیا افزایش قیمت نفت همچنان ادامه خواهد یافت؟

وزیر نفت گفت: ماه دسامبر ماه بدی برای بازار است و همه نفت نمی خرند و تقاضا کم می شود، سطح ذخیره سازی در انبارهای خود را کم می کنند که سودهای آخر سال خود را نشان بدهند اما سرانجام با همکاری روسیه که این هم مهم است که پس از مکالمه تلفنی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه، این کشور خیلی آشکارا مواضع خود را به کاهش تولید تغییر داد، در حالی که پیش‎تر بحث طرح «فریز نفتی» را مطرح می کرد و این برای ما و اوپک با ارزش بود و آنها قبول کردند تولید خود را ٣٠٠ هزار بشکه درروز کاهش دهند و اگر این ٣٠٠ هزار بشکه را در کنار ٣٠٠ هزار بشکه ای که قرار است بقیه کشورهای غیر عضو اوپک کاهش دهند، اضافه کنند، من فکر می کنم قیمت‎ها خیلی محکم بالای ۵٠ دلار برای هر بشکه بایستد.

اگر محرمانه نیست حداکثر توان تولید نفت خام ایران هم اکنون چقدر است؟

زنگنه پاسخ داد: حدود سه میلیون و ٨٠٠ و نزدیک سه میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز واقعیتی است که داریم تولید می کنیم البته منابع ثانویه ملاک اوپک است که در اکتبر تولید نفت ایران را سه میلیون و ٧٠٧ هزار بشکه در روز زدند، اما در همه کشورها تولید واقعی آنها با مقدار تولیدی که منابع ثانویه می گویند متفاوت است. اما ما باید ظرفیت تولید نفت خود را بالا ببریم.

منبع : شانا

انتهای پیام