0001459_%d8%ad%d9%85%db%8c%d8%af%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d9%85%d9%88%d9%85%d9%86%db%8c

جزیره قشم با توجه به وجود زیر ساخت های مطلوب آماده میزبانی از طرح های پتروشیمی است.

به گزارش پترون، حمیدرضا مومنی رییس هیئت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد قشم در گفتگوبا خبرنگار نیپنا با تاکید براهمیت توسعه صنعت پتروشیمی کشورمان درمورد زیرساخت های منطقه آزاد قشم برای ساخت طرح های پتروشیمی گفت: زیر ساخت های مور نیاز در دو بخش خوراک و یوتیلیتی است و درهمین راستا مطابق با توافق های صورت گرفته، قرار شد تا واحدهای پتروشیمی منطقه آزاد قشم درحدود ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به عنوان خوراک دریافت کنند.
وی افزود: منطقه آزاد قشم تضمین می دهد که برای راه اندازی مجتمع های پتروشیمی یوتیلیتی های لازم مثل آب و برق را در اختیار صنعت قرار دهد وقصد داریم تا مانند منطقه عسلویه، یک مجموعه متمرکز برای تامین برق، آب و بخار در منطقه آزاد قشم راه اندازی کنیم تا واحدهای تولیدی بدون دغدغه تامین زیر ساخت های مورد نیاز بتوانند با حداکثرظرفیت تولید کنند.
مومنی تصریح کرد: ایجاد یوتیلیتی متمرکز منوط به اظهارنظرواحدهای تولیدی خواهد بود وهر آنچه که اقتصادی، منطقی و موجب پیشبرد پروژه شود را اجرا خواهیم کرد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در مورد طرح های تولیدی مجوز گرفته گفت: سه طرح برای تولید محصولاتی مانند pp مجوز گرفته اند اما در نهایت نوع و میزان تولید این واحدها با نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی خواهد بود.
وی درباره عمده ترین دغدغه منطقه آزاد قشم برای جذب سرمایه گذار گفت: سه موضوع برای راه اندازی پروژه های پتروشیمی مهم است. اول اهلیت مالی سرمایه گذار یعنی منابع مالی سرمایه گذار باید برای ما قطعیت پیدا کند دوم اهلیت فنی و سوم زمان بهره برداری از پروژه است. زمانی که یک شرکت به ما پیشنهاد می دهد امکان مذاکره با شرکت های دیگر از ما سلب می شود. بنابراین نمی خواهیم فرصت های خود را از دسست بدهیم و شرکت ها می توانند درخواست خود را ارائه کنند تا توسط کارشناسان فنی شرکت ملی صنایع پتروشیمی  مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورتی که صلاحیت های لازم را احراز نکردند شرکت های خارجی و داخلی دیگر می توانند جایگزین شوند.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم افزود: درحال حاضر از برندهای معتبر خارجی کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی تقاضاهایی برای سرمایه گذاری دریافت کرده ایم.
مومنی در مورد تفاهمنامه همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با منطقه آزاد قشم گفت: برای اهلیت فنی پروژه ها از کارشناسان شرکت ملی صنایع پتروشیمی استفاده می کنیم و با توجه به مجموعه های بزرگی که در صنعت پتروشیمی کشور راه اندازی شده است تجربه کافی برای راه اندازی واحدهای پتروشیمی وجود دارد .
وی درمورد تخمین زمان مورد نیاز برای بهره برداری از واحدهای پتروشیمی  قشم ابراز داشتک با راه اندازی مجموعه های بزرگ صنعتی در کشورمی توانیم زمان استاندارد برای راه اندازی یک مجتمع با ظرفیت مورد نظر را از پیش تعیین کنیم و متناسب با آن تقاضای سرمایه گذار را ارزیابی کنیم.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در مورد میزان زمین اختصاص داده شده برای طرح های پتروشیمی گفت: مساحت مورد نیاز مجتمع ها به ظرفیت تولید و نوع محصول تولیدی بستگی دارد. ولی منطقه آزاد قشم آمادگی دارد تا هر میزان زمین مورد نیاز برای احداث مجتمع های پتروشیمی را در اختیار صنعت قرار دهد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس سیاست های کلی نظام در حوزه صنعت پتروشیمی حرکت می کنیم و با منویات شرکت ملی صنایع پتروشیمی هماهنگ هستیم و براساس تفاهمنامه همکاری امضا شده بین منطقه آزاد قشم و شرکت ملی صنایع پتروشیمی میزان ظرفیت تولید و محصول تولیدی با هماهنگی و مشاوره های شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعیین خواهد شد و دراین میان کار ما تسریع در سرمایه گذاری و تامین آب، برق و زمین است.

انتهای پیام/س