نفت خام

تولید نفت شرکت اروندان به دنبال برداشت حداکثری از یاران شمالی و افزایش برداشت نفت خام از میدان آزادگان جنوبی، از مرز ۴٠٠ هزار بشکه در روز گذشت.

به گزارش پترون، رامین حاتمی، مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز اروندان گفت: عمده نفت تولیدی از این میدان‌ها به مبادی صادراتی ارسال و بخشی از آن برای تامین خوراک به پالایشگاه آبادان منتقل می ‌شود.

پیش از این هم با راه‌اندازی ردیف دوم واحد فرآورش کارخانه غرب کارون، دریافت نفت تولیدی از میدان یاران شمالی به ٣٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

با راه‌اندازی ردیف دوم، مجموع ظرفیت فرآورش نفت در این کارخانه به ۱۱۰ هزار بشکه در روز می رسد که این مهم سبب افزایش توان برداشت از میدان‌های مشترک آزادگان جنوبی و یاران شمالی می‌شود.

برداشت نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون در دولت یازدهم از حدود ۶۵ هزار بشکه در روز به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. فاز نخست میدان‌های یادآوران و آزادگان شمالی و همچنین طرح توسعه یاران شمالی نیز به تازگی از سوی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح شده است.

شرکت نفت و گاز اروندان جوان ترین شرکت نفتی شرکت ملی نفت ایران است که مسئولیت تولید ١٠ میلیارد بشکه نفت قابل استحصال به روش طبیعی و با فشار اولیه مخزن را بر عهده دارد.

بیش از ۵٠ درصد نفت قابل استحصال میدان‌های مشترک در حوزه فعالیت‌های شرکت نفت و گاز اروندان قرار گرفته است. میدان‌های مشترک موجود در حوزه این شرکت شامل میدان‌های آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، یادآوران، سهراب و سپهر است که براساس برنامه ابلاغی به شرکت نفت و گاز اروندان، این شرکت موظف است تولید نفت خود را تا سقف یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه در روز در افق ١۴٠۴ افزایش دهد.

 منبع : شانا
انتهای پیام/س