139206041451575541047354

وزیر انرژی قزاقستان روز سه شنبه (نهم آذر ماه) گفت که هنوز در باره حضور در نشست مشترک سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و دیگر کشورهای عمده تولید کننده نفت در وین، تصمیمی نگرفته است.

 به گزارش پترون، کنات بوزامبایف، وزیر انرژی قزاقستان، پیش از نشست هیئت دولت این کشور تولید کننده نفت آسیای میانه گفت: با اینکه بلیت های هواپیما را ذخیره کرده ام، اما نمی دانم که (به وین) خواهم رفت یا خیر.

وی افزود: قزاقستان به همراه روسیه، جمهوری آذربایجان و مکزیک در انتظار توافق میان اعضای اوپک در باره طرح پیشنهاد کاهش تولید است.

اوپک در ماه سپتامبر اعلام کرد که به منظور بهبود قیمت ها، تولید نفت را محدود خواهد کرد، اما هنوز در باره جزئیات آن، توافق نشده است.

بر اساس توافق اولیه وزیران اوپک در نشست فوق العاده ٢٨ سپتامبر (هفتم مهر ماه) الجزیره، ایران، لیبی و نیجریه از طرح کاهش تولید اوپک معاف شدند.

عراق نیز به علت هزینه های جنگ با گروه تروریستی داعش، خواستار مستثنی شدن از طرح کاهش تولید شده است.

این در حالی است که روسیه تولید کننده عمده غیرعضو اوپک و عربستان سعودی بزرگ ترین صادر کننده نفت جهان، بر این باورند که بازارهای جهانی حتی بدون کاهش تولید نیز در سال آینده (٢٠١٧) دوباره به توازن خواهد رسید.

یک منبع آگاه اوپک به رویترز گفت: نشست روز دوشنبه (هشتم آذر ماه) کارشناسان بلندپایه اوپک بدون توافق در باره جزئیات کاهش تولید کشورهای عضو در چارچوب طرح کاهش تولید که قرار است به اجلاس وزیران اوپک در ٣٠ نوامبر (دهم آذر ماه) ارایه شود، پایان یافت.

اوپک برای ترغیب روسیه و دیگر تولید کنندگان عمده غیرعضو این سازمان برای همکاری در طرح کاهش تولید و حمایت از بازارجهانی نفت، تلاش می‌کند.

منبع : شانا

انتهای پیام/س