484011_371

عملی شدن تهدیدهای مطرح شده از سوی عربستان برای بالا بردن تولید نفت و افزایش سهم از بازار، خطرناک است و می‎تواند به این کشور آسیب برساند.

به گزارش پترون، در یادداشتی به قلم نیک باتلر، تهدیدهای عربستان درباره توان این کشور برای ادامه دادن به سیاست افزایش تولید نفت را ارزیابی کرد که در ادامه، بخشی از آن می‎آید.

آیا عربستان در تلاش برای افزایش سهم خود از بازار جهانی نفت، این جرئت را دارد که با حامی اصلی خود تقابل پیدا کند؟ آیا سعودی‎ها این خطر را به جان می‎خرند که همزمان با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید آمریکا، منافع اقتصادی ایالات متحده را به چالش بکشند؟

قرار است چهارشنبه (١٠ آذر ماه) اعضای اوپک برای کاهش هماهنگ تولید با هدف بازگشت توازن به بازار نفت، گرد هم بیایند. با نزدیک شدن به این دیدار، جنگ روانی میان اعضای این سازمان ادامه دارد. عربستان همچنین تولید نفت خود را در سطحی بی سابقه نگه داشته و ایران نیز همچنان به افزایش تولید خود ادامه می‎دهد. نشانه‎های چندانی از توافق کاهش تولید در نشست آینده اوپک دیده نمی‎شود عجیب نیست که قیمت نفت دوباره به حدود ۴۵ دلار برای هر بشکه کاهش یافته است.

واکنش عربستان به این بن‎بست، تکرار تهدیدها درباره افزایش دوباره تولید نفت و رساندن آن به ١١ میلیون بشکه در روز بوده است. فرض عربستان این است که با افزایش تولید این کشور، دیگر تولیدکنندگان نفت تحت فشار قرار می‎گیرند و با کاهش تولید خود، سهمی بیشتر از بازار را به سعودی‎ها می‎دهند. گستره رقیبان عربستان در تولید نفت، از ایران آغاز می‎شود و به آمریکا نیز می‎رسد. با نظم جدید جهانی پس از انتخاب دانلد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، این رویکرد عربستان خطرناک است و می‎تواند به این کشور آسیب برساند.

بدون توافق اوپک، افت قیمت نفت ادامه می‎یابد. سطح ذخیره‎سازی نفت در جهان بالاست و طبق پیش‎بینی آژانس بین‎المللی انرژی، تولید نفت اوپک و غیر اوپک در سال ٢٠١٧ میلادی همچنان بیشتر می‎شود. قرار است تولید میدان‎های نفتی جدید در برزیل، کانادا و قزاقستان آغاز شود. نشانه‎های از رشد چشمگیر تقاضای نفت دیده نمی‎شود. افت قیمت نفت، بی‎ثباتی را در کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی همچون نیجریه و ونزوئلا، تشدید می‎کند.

هرگونه افزایش تولید نفت عربستان می‎تواند این وضع را وخیم‎تر کند. به نظر می‎رسد که دولت عربستان تصمیم گرفته است که اعضای اوپک باید این رنج را تحمل کنند. اما در مقابله با آمریکا، عربستانی‎ها باید محتاط‎تر باشند.

بسیاری از تولیدکنندگان نفت شیل در آمریکا، از نظر مالی در فشار هستند. به طور کلی، این بخش خود را با قیمت نفت ۵٠ دلار برای هر بشکه تطبیق داده است اما برای قیمت نفت ۴٠ دلار و پایین‎تر را که اکنون بازار به سوی آن حرکت می‎کند، توان تحمل ندارد. تولیدکنندگان آمریکایی بخشی از مشکلات خود را در یک سال گذشته، به تأخیر انداخته‎اند اما زمان بازپرداخت بدهی‎ها کم‎کم فرا می‎رسد بخشی از شرکت‎ها، باید برای تعطیلی آماده شوند.

آیا این تحول، از پیامد‎های سازکار بازار نیست که در آن رقابت سبب حذف بازیگران ضعیف‎تر می‎شود؟ این تا حدی درست است، اما در عین حال، حکومت سعودی به تضمین‎های دفاعی آمریکا که شامل حمایت شدید سیاسی و نظامی می‎شود، اتکا دارد. در دوران باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، رابطه این کشور با سعودی‎ها خدشه‎دار شد، اما اگر رفتار عربستان سبب تعطیلی بخشی عمده از صنعت شیل در ایالات متحده و از دست رفتن درآمدها و شغل‎های مربوط به این بخش شود، رابطه دو کشور آسیب‎هایی شدیدتر را تجربه خواهد کرد. افزون بر آن، ترامپ جزو آن جمهوری‎خواهانی نیست که با احترامی عمیق به عربستان می‎نگرند.

دولت خشمگین آمریکا برای واکنش به هرگونه تهدید برای اشتغال در این کشور، گزینه‎های بسیار در اختیار دارد. یکی از گزینه‎ها، انتشار کامل یافته‎های به دست آمده در بررسی کنگره این کشور درباره حملات ١١ سپتامبر و دیگر درگیری‎ها ضد آمریکاست که عربستان در آنها مداخله داشته است. ترامپ همچنین می‎تواند از حمایت از عربستان در جنگ یمن دست بر دارد. او همچنین می‎تواند درباره حمایت‎های نظامی از حکومت سعودی، مذاکره دوباره داشته باشد و حتی این حمایت‎ها را متوقف کند.

گروه‎های حامی عربستان ممکن است این استدلال را مطرح کنند که فروش اسلحه آمریکا به حکومت سعودی، ده‎ها هزار شغل در ایالات متحده ایجاد می‎کند و هیچ دولتی این وضع را به خطر نخواهد انداخت. این استدلال نادرست است. هر حکومتی در عربستان نیازمند خرید تجهیزات از آمریکاست. خواسته آمریکا، حکومتی با ثبات در عربستان با درجه ای از نظم است و این تنها در صورتی محقق می‎شود سعودی‎ها بتوانند به کاهش تولید نفت در حدود ١,۵ تا دو میلیون بشکه در روز در دو تا سه سال آینده، کمک کنند.

این اقدام برای سعودی‎ها دردناک خواهد بود اما این رنج برای کمک به ثبات بازار می‎تواند دستاوری بهتر باشد نسبت به رویارویی با کشوری که در پنج دهه گذشته از آنها حمایت کرده است.

منبع:شانا

انتهای پیام/س