20140718141341636

مرکز خرید و فروش و قیمت‌گذاری فرآورده‌های انرژی در شانگهای چین به طور رسمی آغاز به کار کرد.

به گزارش پترون، با توجه به این که چین، بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی جهان، در رقابت با ژاپن و سنگاپور در تکاپوی تبدیل شدن به مرکز اصلی معاملات و قیمت‌گذاری انرژی در آسیا است، این کشور مرکز دولتی خرید و فروش فرآورده‌های انرژی را شنبه (ششم آذرماه) در شانگهای افتتاح کرد.

مدیر کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین در مراسم گشایش این مرکز گفت: انتظار می‌رود که بیش از ١۵ میلیارد متر مکعب گاز، معادل بیش از هشت درصد از مجموع مصرف این کشور، تا آخر ٢٠١۶ میلادی در تأسیسات جدید خرید و فروش شود.

وی افزود: با ساخت این مرکز، اصلاح ساختار بازارهای انرژی تسریع می‌شود، سازوکار قیمت‌گذاری نفت و گاز بهبود می‌یابد، جایگاه چین در بازارهای جهانی محکم و همکاری‌های بین المللی این کشور در زمینه انرژی عمیق‌تر می‌شود.

خبرگزاری شین‌هوا و کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین، مرکز معاملات یاد شده را که قرار است در پنج سال آینده به مرکز اصلی خرید و فروش و قیمت‌گذاری گاز در آسیا تبدیل شود، با هزینه یک میلیارد یوآن معادل ١۴۴ میلیون و ۵۶٠ هزار دلار ایجاد کردند.

«سی ان پی سی» و سینوپک، ابرشرکت‌های دولتی نفت و گاز چین، از جمله سهامداران این تأسیسات به شمار می‌روند.

فعالیت آزمایشی این سکوی معاملاتی که به منظور خرید و فروش تک محموله گاز طبیعی، ال پی جی، نفت، گاز غیرمتعارف و دیگر فرآورده‌های انرژی ایجاد شده است، ژوئیه ٢٠١۵ میلادی آغاز شد.

منبع : شانا

انتهای پیام/س